آشنایی با داشبورد و میانبرها در گوگل آنالیتیکس

داشبورد و میانبرها در گوگل آنالیتیکس

گوگل آنالیتیکس دنیایی از اطلاعات را در مورد اطلاعات وبسایت در اختیار کاربران میگذارد. در بررسی گزارشات و متریک های مختلف برخی از آنها برای تجارت شما از سایرین مهمتر و مفیدتر می‌باشند. علاوه بر این شاید نیاز داشته باشید متریک هایی را به صورت مرتب چک کنید تا از سلامت کسب و کارتان و یا تاثیر یک کمپین تبلیغاتی خاص مطلع گردید. در این شرایط از داشبورد و میانبرهای برای دسترسی سریع به این متریک ها میتوانید استفاده نمایید. داشبوردها و میانبرها دو روش برای ذخیره سازی و به اشتراک گذاری گزارشات و متریک های مفید گوگل آنالیتیکس به ما ارائه میدهند. بنابراین میتوانیم به راحتی این گزارشات و متریک هارا با افراد دیگر به اشتراک گذاشته و یا آنها را مجددا در هر زمانی که خواستیم بازدید نماییم.

مشاهده ویدئو

آنچه در این مطلب می خوانید

داشبورد چیست؟

داشبورد مجموعه ای از ابزارک هاست(widget)، که به شما امکان بررسی سریع و اجمالی گزارشات و متریک هایی مهم را میدهد. داشبورد برای اهداف مختلف استفاده می‌شود. به عنوان مثال میتوانید با نمایش خلاصه گزارشاتی که مد نظرتان است به عنوان ابزارک، در حالت ستونی و در یک صفحه کنار هم، نمای کلی از نحوه عملکرد سایتتان را داشته باشید و یا اینکه لیستی از متریک های مهم کسب و کار را جمع آوری کنید که وضعیت تجارت شما را در یک نگاه به شما نشان دهد. همچنین امکان مقایسه گزارشات مختلف را در این بخش دارید.

نحوه دسترسی به داشبورد

برای ایجاد یک داشبور جدید و یا دسترسی به داشبوردهای ایجاد شده میتوانید از قسمت Customization در نوار پیمایشی سمت چپ، زیر بخش Dashboards را انتخاب نمایید. در این قسمت با استفاده از گزینه Create میتوانید داشبورد جدیدی را ایجاد نمایید و یا اگر از قبل هم داشبوردی را ایجاد کرده باشید آن را در لیست جدول داشبوردها خواهید دید.

نحوه ایجاد یک داشبورد

با کلیلک بر روی Create پنجره ای برای شما ظاهر خواهد شد.

در پنجره ظاهر شده میتوانید یکی از گزینه های داشبورد Blank و یا Starter را انتخاب نمایید. اگر میخواهید از ابتدا داشبوردی را ایجاد کنید و تک به تک ویجت ها را خودتان اضافه نمایید گزینه Blank را انتخاب نمایید و اگر یک داشبورد به صورت نیمه آماده لازم دارید که در وقت خود برای ایجاد داشبورد صرفه جویی نمایید از گزینه Starter استفاده نمایید.

پس از انتخاب گزینه داشبورد اسمی برای داشبورد جدید انتخاب نموده و بر روی گزینه Create Dashboard کلیک نمایید تا صفحه داشبورد جدید برای شما ظاهر گردد.

در صفحه ایجاد شده با کلیک بر روی Add Widget ابزارک مد نظرتان که میخواهید به داشبورد اضافه نمایید را انتخاب نمایید.

درصفحه ظاهر شده نوع نمایش (visualization) ابزارکی که مد نظرتان است را انتخاب نمایید. انواع نمایش متریک ها در این قسمت از جمله نمایش عددی، روند زمانی، نقشه، جدول، نمودار دایره ای و یا یک نمودار میله‌ای انتخاب نمایید. در این صفحه میتوانید ابزارک های استاندارد و یا زمان حال (Real-time) را برای نمایش متریک های خود داشته باشید.

کمی پایینتر با کلیک بر روی منوی کشویی Add a metric میتوانید برخی از متریک های خاصی که مد نظرتان است را به داشبورد اضافه نمایید.

همچنین امکان اضافه نمودن  Filter به گزارش ابزارک را در این صفحه دارید.

اضافه کردن فیلتر ها همانند روشی که پیش تر برای اضافه کردن Filters در تنظیمات View ها استفاده نمودیم است که آنرا در جلسات قبلی گفتیم.

پس از ایجاد داشبورد، میتوانید در قسمت بالای صفحه سمت راست با کلیک بر روی Customize Dashboard و انتخاب طرح آنرا قالب بندی نمایید.

همچنین میتوانید ابزارک های ایجاد شده را به هر جایی که در داشبورد میخواهید بکشید و رها کنید (Drag and Drop) تا چیدمان شخصی خود را داشته باشید.

اگر نشانگر ماوس را بر روی یک ابزارک ببرید،گزینه های ادیت و حذف ابزارک برای شما نشان داده خواهد شد.

انواع داشبورد

دو نوع داشبورد وجود دارد. خصوصی و اشتراکی. در داشبوردهای اشتراکی سایر کاربران اجازه داده میشود که داده های شما را ببینند و یا اینکه داشبورد شما را بر روی داده های خود اعمال کنند. به صورت پیش فرض هر زمانی که داشبوردی را ایجاد مینمایید خصوصی میباشد مگر اینکه حالت آنرا به اشتراکی تغییر دهید. اگر داشبوردی را ایجاد کرده اید و فکر میکنید که برای سایر کاربران در حساب کاربریتان و سایر کاربران گوگل آنالیتیکس مفید است گزینه های مختلفی برای به اشتراک گذاری آن برایتان وجود دارد.

اگر داشبورد را با دیگر کاربران با اشتراک بگذارید، آن کاربران میتوانند آنچه را که در داشبوردشان به نمایش در می آید را ویرایش نمایند که این تغییرات تنها برای خودشان به نمایش در می آید. داشبورد مشترک اصلی شما(منظور همان داشبوردی است که در ابتدا شما ایجاد کرده اید و سپس آنرا به اشتراک گذاشته اید)، توسط کاربر دیگری قابل تغییر نمی‌باشد.

هر کاربر میتواند 20 داشبورد اختصاصی و 50 داشبورد مشترک برای هر View داشته باشد.

به اشتراک گذاری داشبورد

گوگل آنالیتیکس به شما این امکان را میدهد که بتوانید داشبوردی را که ایجاد کرده اید با دیگران به اشتراک بگذارید و یا آنرا ذخیره و یا ایمیل نمایید. با استفاده از لینکهایی که در بالای صفحه اصلی هر داشبورد میبینید به راحتی این کار امکان پذیر است.

اگر میخواهید داشبوردی را به اشتراک بگذارید، در بالای صفحه بر رای Share کلیک نمایید.

Share Template Link لینکی را در Dashboard Template شما ایجاد مینماید که میتوانید به هر View دیگر آنرا اضافه نمایید، اما نگران نباشید، این کار باعث نمیشود که اطلاعات و داده های آن View دچار اختلال شود. اگر میخواهید الگویی که در داشبورد جدید برای خود ایجاد کرده اید به صورت گسترده تری به اشتراک بگذارید، میتوانید الگوی داشبورد خود را با کلیک بر روی Share in Solutions Gallery به  Google Analytics Solutions Gallery اضافه نمایید.

Google Analytics Solutions Gallery مکانی است که کاربران Google Analytics میتوانند انواع مختلفی از شخصی سازی ها همانند داشبوردها را به اشتراک بگذارند.

همچنین مکان بسیار خوبی برای یافتن الگوهای داشبورد است که میتوانید برای تجارت خود وارد کنید سپس بر حسب تجارت خود سفارشی سازی نمایید.

همچنین شما براحتی میتوانید داشبوردی را که ایجاد کرده اید را برای افراد دیگر ایمیل نمایید.

ذخیره داشبورد

شما میتوانید گزارشات خود را با کلیک بر روی Export به صورت فایل PDF ذخیره کرده تا بتوانید بعدا آنرا مشاهده نمایید. وقتی که گزارشات را ذخیره میکنید، گزارشات ذخیره شده شامل هر شخصی سازی که بر روی آن انجام داده باشید نیز میگردد. به عنوان مثال اگر اطلاعات جدول را Filter کرده باشید آن Filter به صورت اتوماتیک به گزارشی که از ناحیه شخصی سازی در زیر گزارشات ذخیر شده باشد اعمال خواهد شد.

از داشبورد و گزارشهای ذخیره شده استفاده کنید تا براحتی اطلاعات با ارزش را برای کسب و کار خود بازیابی نمایید یا آنها را با سایر ذینفعان به اشتراک گذارید.

حتما به خاطر داشته باشید که Google Analytics Solutions Gallery را به صورت دوره ای برای دریافت ایده های عالی و الگوهای بروز برای داشبورد مرتبط با تجارتتان بازدید نمایید.

ایران المنتور

ما در تیم تولید محتوای ایران المنتور، در تلاش هستیم تا برگزیده ترین مقالات آموزشی در زمینه وردپرس و المنتور را برای شما فراهم کنیم.