ایجاد کمپین های بازاریابی با استفاده از UTM در گوگل آنالیتیکس

کمپین های بازاریابی در گوگل آنالیتیکس

کمپینهای تبلیغاتی روشی موثر برای جذب کاربران به وبسایت و رشد تجارت میباشد. شما میتوانید با ایجاد UTM، از گوگل آنالیتیکس برای رهگیری کمپین های بازاریابی و تبلیغاتی  استفاده نمایید. روشهای مختلفی همانند روش دستی و یا استفاده از سایتها برای ایجاد این کمپین ها وجود دارد. رایج ترین این روشها که خودتان برچسب کمپین را تعیین و به URL اضافه مینمایید روش دستی میباشد. روش دیگر نیز استفاده از وبسایتهایی همانند URL Builder گوگل میباشد که به شما اجازه افزودن پارامترهای کمپین بازاریابی به آدرس مورد نظر را میدهند.

مشاهده ویدئو

آنچه در این مطلب می خوانید

کمپین بازاریابی چیست؟

یکی از روشهای گسترش کسب و کار و جذب مشتریان بیشتر ایجاد کمپین های بازاریابی میباشد. شما به راحتی میتوانید با ساخت کمپین های بازاریابی با استفاده از UTM از بازخورد کمپین ها آگاه گردید. کمپین های بازاریابی میتوانند چندین فرم داشته باشند که برند و محصول شما را به مشتری معرفی نمایند.

استفاده همزمان از چندین کمپین مرسوم میباشد. اما زمانی که از چندین روش همزمان استفاده مینمایید اطلاع از اینکه کدام کمپین بیشترین ترافیک، بالاترین فروش و یا با کیفیت ترین ترافیک را برای شما به ارمغان آورده است بسیار مشکل میباشد و تنها روشی که میتوان از این اطلاعات آگاه گردید اطلاعات کمپین ها در گوگل آنالیتیکس میباشد.

انواع مختلفی از این کمپین ها وجود دارد که عبارتند از

  • بازاریابی از طریق موتورهای جستجو
  • تبلیغات بنری در وبسایت ها
  • شبکه های اجتماعی و یا ایمیل

که شما میتوانید یکی از آنها و یا ترکیبی از آنها را برای رشد تجارت و فروش خود استفاده نمایید.

برچسبهای کمپین (Campaign Tagging) یا پارامترهای کمپین

کمپین های بازاریابی در گوگل آنالیتیکس به وسیله برچسب های کمپین (Campaign Tagging) و یا همان UTM ها رهگیری میشوند. Campaign Tags در واقع بخشی اضافی هست که شما به لینک URL بازاریابی آنلاین و یا ابزار تبلیغاتی اضافه مینمایید که به لینک جدید ایجاد شده لینک UTM نیز میگویند. هنگامی که یک کاربر بر روی لینک UTM کلیک میکند کد رهگیری گوگل آنالیتیکس اطلاعاتی را از لینک استخراج مینماید و آن کاربر و رفتارش را با کمپین بازاریابی او مرتبط میکند.

با استفاده ا زاین روش میتوانید بفهمید که کدام افراد به وسیله فعالیتهای بازاریابی مختلف شما به وبسایت وارد شده‌اند.

انواع مختلف برچسب های کمپین

پنج نوع مختلف از برچسب های کمپین (Campaign Tags) وجود دارد که به شما کمک میکند که اطلاعات خاصی درباره ترافیک وبسایت را مشخص نمایید و پارامترهای کمپین را به آن اضافه نمایید که عبارتند از

  • Medium (مدیوم)
  • Source (منبع)
  • Campaign tags (برچسب کمپین)
  • Content (محتوا)
  • Terms (اصطلاحات)

منبع با استفاده از جایی که کاربر میآید ارتباط را برقرار میکند که این میتواند یک صفحه خاص و یا یک لینک در یک ایمیل باشد. منبع علاوه بر این میتواند بین مدیوم های مختلف تمایز قائل شود.

مدیوم مکانیزم منبع میباشد. هر مدیر سایت میتواند مدیوم های ایمیل، CPC و یا شبکه های اجتماعی را به ترتیب برای یک کمپین ایمیلی، تبلیغات جستجوی پولی و یا یک کمپین در شبکه های اجتماعی استفاده نماید. بنابراین اگر مدیوم CPC باشد منبع ممکن است گوگل، بینگ و یا یاهو باشد و یا اگر مدیوم ایمیل باشد منبع ممکن است روزنامه ای باشد که به کاربر ایمیل شده است.علاوه بر این میتوانید محتوای کمپین را نیز مشخص نمایید که زمانی مفید است که شما میخواهید ببینید چه ورژنی از یک تبلیغات و یا یک محصول بازخورد بهتری دارد. اصطلاحات برای تعیین واژگان کلیدی در کمپین سرچ پولی استفاده میگردد. شما اگر به صورت دستی کمپین های جستجوی پولی همانند بینگ و یا یاهو را تگ کرده باشید میتوانید از گزینه Term استفاده نمایید.

انواع روشهای برچسب گذاری کمپینهای بازاریابی

دو روش رایج برای اضافه نمودن پارامترهای یک کمپین به URL وجود دارد. روش اول روش دستی میباشد که پس از URL و یا آدرس لندینگ پیج مورد نظر یک علامت سوال , وارد مینماییم و برای هر سه بخش ضروری منبع، مدیوم و کمپین موارد را مشخص مینماییم.

به عنوان مثال سایت ایران المنتور را در نظر بگیرید. ما میخواهیم تبلیغات بنری درباره دوره ای آموزشی مربوط به سایت ایران المنتور را در سایت زومیت تبلیغ نماییم. پس بنابراین منبع ما سایت زومیت، مدیوم ما بنر و اسم کمپین هم VIP Course میباشد. پس بنابراین آدرس کمپین ما به صورت زیر میشود.

https://iranelementor.com/utm_source=zoomit&utm_medium=banner&tum_campaign=vip_course

به یاد داشته باشید که پس از اینکه شما تبلیغاتی را در سایت زومیت انجام دادید پس از اولین کلیک بر روی لینک تبلیغاتی اطلاعات به گوگل آنالیتیکس منتقل میشود، شما میتوانید 12 ساعت پس از اولین کلیک بر روی لینک کمپین، به اطلاعات آن کمپین در گوگل آنالیتیکس دست پیدا کنید. علاوه بر این اصول اسم گذاری برای کمپین ها همچنین باید رعایت گردد. اسم گذاری حتما با رعایت حروف بزرگ و کوچک انجام گیرد. چون به عنوان مثال VIP COURSE و VIP Course دو اسم چون با حروف بزرگ و کوچک هستند دو کمپین متفاوت در نظر گرفته میشوند. نکته بعدی اینکه حتما در اسم گذاری از فاصله گذاری اجتناب نمایید و تا میتواند از خط تیره(_) استفاده نمایید.

روش دوم استفاده از سایتهایی هستند که با دادن پارامترهای مختلف این لینک ها را برای ما میسازند که معروف ترین آنها ابزار URL Builder گوگل میباشد. دسترسی به این ابزار تنها از طریق ف.ی.ل.ت.ر.ش.ک.ن امکانپذیر میباشد. برای دسترسی به URL Builder ابتدا ف.ی.ل.ت.ر.ش.ک.ن خود را روشن نموده و سپس اینجا کلیک نمایید تا به صفحه ساخت URL انتقال پیدا کنید.

در اولین قدم آدرس وبسایتتان راوارد نمایید (جایی که میخواهید تبلیغ یا کمپین شما به کاربران مرتبط گردد). سپس قسمت های منبع، مدیوم و کمپین را پر نمایید، و میتوانید قسمتهای اصطلاح و محتوا را خالی بگذارید و در نهایت یک اسم را برای این کمپین ایجاد نمایید. اصطلاح، محتوا و اسم کمپین هر اسمی که شما انتخاب نمایید میتواند باشد. زمانی که بر روی Generate (خلق کردن) کلیک مینمایید سازنده URL لینکی با تمامی پارامترهای کمپین را برای شما ایجاد مینماید. با استفاده از این سازنده URL شما میتوانید روشی سریع برای رهگیری برچسب های کیمپین داشته باشید.

رهگیری کمپینهای بازاریابی در گوگل آنالیتیکس

برای دیدن تمامی کمپینها در قسمت گزارشات جذب (Acquisition) به قسمت گزارشات تمامی کمپینها (All Campaign) بروید.

در این قسمت میتوانید ترافیک وارد شده به کمپین های مختلفی که ایجاد نموده اید را با یکدیگر مقایسه نمایید. برای اینکه ببینید که آیا کمپینی که ایجاد نموده اید اطلاعات کمپین را به درستی جمع آوری مینماید اسم کمپین را در قسمت فیلتر وارد نمایید.

برای اینکه رهگیری کمپین در گوگل آنالیتیکس با مشکلی روبرو نگردد در قسمت تنظیمات از زیر بخش پیوندهای یکتا در بخش تنظیمات عمومی پیوند یکتا، گزینه ساده تیک دار نباشد.

اگر بر روی اسم کمپین کلیک نمایید میتوانید منبع و مدیوم داده هایی که به سازنده URL وارد نموده اید را مشاهده نمایید. اگر میخواهید برچسب های دیگر کمپین را که به URL اضافه نموده اید تایید نمایید یک بُعد ثانویه مثل Ad content میتوانید انتخاب نمایید. این کار به شما اجازه میدهد که بُعد اولیه Source/Medium را به تفکیک برچسب های محتوایی (Content) که به لینکتان اضافه نموده اید مشاهده نمایید. با اضافه کردن این بُعد ثانویه میتوانید ببینیم که کدام تبلیغات در هدایت افراد به وبسایت موثرتر بوده است. با استفاده از URL Builder در رابطه با گزارش گوگل آنالیتیکس میتوانید به سرعت متوجه شوید که کدام کمپین ها با کیفیت ترین ترافیک را به وبسایت شما روانه کرده است.

نتیجه گیری

پارامترهای مختلفی برای یک ایجاد یک کمپین بازاریابی که بتوانیم آنرا از گوگل آنالتیکس رهگیری کنیم مورد نیاز است. این پارامترهای شامل سه پارامتر ضروی(منبع، مدیوم و نام کمپین) و دو پارامتر اختیاری (محتوا و واژگان کلیدی) است. برای ایجاد این نوع از کمپین ها دو روش دستی و استفاده از وبسایتهای URL Builder میباشد. پس از ایجاد این کمپین ها میتوانید پس از 12 ساعت از اولین کلیک آمار مربوط به هر کمپین را در گوگل آنالیتیکس در قسمت کمپین ها مشاهده نمایید.

ایران المنتور

ما در تیم تولید محتوای ایران المنتور، در تلاش هستیم تا برگزیده ترین مقالات آموزشی در زمینه وردپرس و المنتور را برای شما فراهم کنیم.