واژه نامه گوگل آنالیتیکس

واژه نامه گوگل آنالیتیکس

آنچه در این مطلب می خوانید

گوگل آنالیتیکس یک پلت فرم قدرتمند تحلیلی مبتنی بر وب میباشد که در حوزه دیجیتال آنالیتیکس یا همان تجزیه و تحلیل دیجیتال وبسایت کاربرد دارد. این پلت فرم به شما کمک میکند تا حاشیه سود بیزینس خود را افزایش دهید.

گوگل آنالیتیکس با جمع آوری اطلاعات آماری از وبسایت و تحلیل آنها به شما گزارشات عددی و نموداری را نمایش میدهد.

اولین قدم در شروع به کار با گوگل آنالیتیکس آشنایی با اصطلاحات به کار رفته در این پلت فرم میباشد.آشنایی اولیه با اصطلاحات گوگل آنالیتیکس به شما امکان میدهد که در تفسیر سوالاتی همانند زیر با مشکل مواجه نگردید

 • تعداد بازدید کننده از وبسایت چند نفر بوده است؟
 • کاربران به طور میانگین چقدر در وبسایت بوده اند ؟
 • جذابیت محتوای وبسایت چقدر است و کاربران چه صفحاتی را بیشتر بازدید میکنند؟
 • کاربران بیشتر به چه مطالب و اطلاعات در سایت علاقه دارند؟
 • لوکیشن یا محل کاربران بیشتر از کدام شهرها میباشد؟
 • نوع وسیله ای که کاربران با استفاده از آن از وبسایت دیدن کرده اند چه بوده است؟
 • طریقه ورود کاربران به وبسایت چگونه بوده است؟(موتور جستجو، سایتهای مرتبط که لینک سایت در آن قرار داده شده است، پیامهای تبلیغاتی که لینک سایت در آن قرار داده شده است، لینک وبسایت در ایمیلهای تبلیغاتی که برای کاربران فرستاده میشود)
 • کدام یک از روشهای بازاریابی تاثیر بیشتری بر روی میزان ترافیک سایت داشته است؟
 • میزان مشتریان بالقوه و بالفعل چه نسبتی از کل بازدید کنندگان از سایت میباشد؟
 • چگونه سرعت وبسایت را افزایش دهید؟
 • اطلاعات دموگرافیک کاربران بازدید کننده از سایت به چه صورت است؟

قبل از شروع کار با گوگل آنالیتیکس بهتر است که با برخی از اصطلاحات این خدمات آشنا شده و سپس اقدام به استفاده از این ابزار و سیستم نماییم. در این مقاله ما قصد داریم که شما را با بیشترین اصطلاحات مورد استفاده در گوگل آنالیتیکس آشنا کنیم. در ادامه میتوانید رایج ترین این اصطلاحات که برایتان به ترتیب حروف انگلیسی مرتب شده است را بخوانید.

Acquisition (جذب یا اکتساب)

جذب در واقع همان روش ورود یک کاربر به وبسایت میباشد. کانالهای مختلفی وجود دارند که بازدید کنندگان میتوانند از طریق آن به وبسایت شما وارد شوند همانند موتورهای جستجو، شبکه های اجتماعی، ارجاعات از طریق وبسایتهای دیگر، کمپین های تبلیغاتی، ایمیل مارکتینگ و یا ورود مستقیم با وارد کردن آدرس سایت که تمامی این موارد باعث هدایت کاربر و یا بازدید کننده به وبسایت شما میگردد و در واقع روش جذب کاربران به وبسایت میباشد که به شما میگوید که کدام تاکتیک بازاریابی بیشترین کاربر را به وبسایت شما میکشاند.

Active Users (کاربران فعال)

در زیر بخش Audience گزارش با عنوان کاربران فعال قرار دارد که با استفاده از آن فعالیت کاربرانی را که در روز گذشته، هفته‌ی اخیر، دو هفته‌ی گذشته و ماه آخر، از سایت شما بازدید کرده‌اند را می‌توانید رصد کنید. این اطلاعات کمک می‌کند که علاقه بازدید کنندگان از سایت را نسبت به حضور در وبسایت ارزیابی کنید. برای مثال، اگر تعداد کاربران شما در روز گذشته، قابل قبول بوده، اما به نسبت ۳۰ روز گذشته، افت شدیدی در تعداد کاربران مشاهده می‌کنید، این موضوع می‌تواند هشداری باشد که کاربران، رغبت گذشته را به وبسایت شما ندارند و کمتر به آن سر می‌زنند.

Alerts (هشدارها)

به کمک این ابزار، وقتی که موارد مشخصی در حساب شما اتفاق بیفتد، یک هشدار به صورت اعلان (نوتیفیکیشن) برای شما ارسال می‌شود. این ابزار برای افرادی کاربرد دارد که روزانه به گوگل آنالیتیکس سر نمی‌زنند و این‌گونه از وقایع مهم حساب خود آگاه می‌شوند. اگر جزء این افراد هستید، پیشنهاد می‌کنیم یک هشدار برای کاهش ۲۰ درصدی ترافیک طبیعی وبسایت خود و یک هشدار برای افزایش ۲۰ درصدی آن تنظیم کنید. برای هر هشدار می‌توانید ایمیل یا پیامک را به عنوان روش مطلع شدن تعیین کنید.

Attribution (تخصیص اعتبار)

بخش Attribution به قوانینی مربوط می‌شود که اعتبارِ نقاطی را که در مسیر منتهی به هدف (conversion path) وجود دارند، تعیین می‌کند. مثلا فرض کنید یک ایمیل به کاربر خود فرستاده‌اید. او ایمیل را می‌خواند و به صفحه‌ی فرود وارد می‌شود. سپس تصمیم به خرید از سایت می‌گیرد. حالا مدل اعتبارنامه‌ی شما (attribution model) تعیین می‌کند که چه درصدی از اعتبار، نصیب ایمیل و صفحه‌ی ورود می‌شود. ابزار مقایسه‌ی مدل‌ها (Model Comparison Tool) که در Attribution  وجود دارد، به شما اجازه می‌دهد که نحوه‌ی تخصیص اعتبار مدل‌های مختلف را مقایسه کنید. گوگل این ابزار را با امکانات بیشتری در Google Optimize توسعه داده است.

Audiences (مخاطبان در زیر بخش گزارش مخاطب)

این هم از ابداعات منحصر به فرد گوگل است که در بخش مخاطب (Audience) یک زیرمجموعه به نام مخاطبان وجود دارد.از نام‌گذاری تکراری که بگذریم، در این قسمت می‌توانید کاربران را براساس خصوصیات جزئی‌تری دسته‌بندی کنید و این دسته‌بندی را بر روی سایر گزارشات اِعمال نمایید. دقت داشته باشید که می‌توانید در آنِ واحد، تا ۲۰ دسته‌بندی را برای کاربران ایجاد کنید.

Audience (مخاطب)

گزارشات مربوط به مخاطب میباشد که گزارشات مختلفی را در مورد مخاطب سایت به شما ارائه میدهد. در زیر بخش گزاشات مخاطب میتوانید گزارشاتی همچون مشخصات دموگرافیک، علایق، اطلاعات مکانی، نوع وسیله مورد استفاده، نوع سیستم عامل مورد استفاده، مخاطبین، زبان مخاطب، منبع ترافیک، نوع منبع، تعداد کلیک ها در بخشهای مختلف، تعداد خرید و … بسیاری موارد دیگر در مورد مخاطب را مشاهده نمایید.اطلاعاتی که در این بخش وجود دارد، برای برنامه‌ریزی دقیق‌تر برای جذب مخاطبان بسیار کاربردی است. در این زمینه باید دو نکته‌ی حیاتی را مد نظر داشته باشید:

 • باید مشخصات کاربرانی را که می‌خواهید رهگیری نمایید به طور کامل تعیین نمایید.
 • ابزاری که در Audience در گوگل آنالیتیکس برای کسب‌ و کارهای آنلاین وجود دارد، امکان آنالیز کمپین‌های تبلیغاتی را فراهم می‌کند.

Avg. Session Duration (میانگین مدت زمان هر دوره)

میانگین مدت زمان تمامی دوره هایی است که از وبسایت انجام شده است. این متریک را میتوان با تقسیم میزان کل مدت زمان دوره ها تقسیم بر تعداد تمامی دوره ها (بر حسب ثانیه) به دست آورد. در واقع این متریک نشان دهنده این است که به طور میانگین کاربران چقدر زمان برای تعامل و ماندن در وبسایت شما قبل از خروج صرف کرده اند.

Behavior (رفتار)

این بخش از Audience مشخص می‌کند که آیا کاربران جدید، برای مراجعه به محتواهای وبسایت شما اقدام می‌کنند یا خیر. این بخش از سه زیرمجموعه کاربران جدید در برابر کاربران بازگشتی (New vs Returning)، میزان و درصد افرادی که اخیرا در وبسایت حضور داشته اند (Frequency & Recency) و میزان همراهی کاربران با وبسایت (Engagement) تشکیل شده است. فرض کنید به تازگی یک راهنمای خرید به سایت خود اضافه کرده‌اید و می‌خواهید بدانید چه مقدار مفید بوده و کاربران را به سمت چرخه‌ی خرید از وبسایت سوق داده است. این بخش می‌تواند در این زمینه دستیار خوبی باشد.

Behavior Flow (روند رفتاری کاربران)

بخش روند رفتاری کاربران به شما نقشه ای از مسیر ورود کاربر و نحوه تعامل او با دیگر صفحات را میدهد.درواقع با استفاده از این گزارش میتوانید متوجه شوید که کاربران با چه صفحاتی، چه محتوایی و در چه مسیری با وبسایت شما تعامل داشته اند. با استفاده از این روند میتوانید مشکلات محتوایی موجود و بالقوه را در سایت خود مشخص نمایید. الگوریتم این روند را میتوانید بر اساس متریک های مختلف تنظیم نمایید تا نمایش تعامل کاربران را بر حسب متریک های مهم تجارت خودتان داشته باشید.

Benchmarking (معیار سنجش)

با استفاده از معیار سنجش میتوانید اطلاعات تجارتتان را با دیگر تجارتهای همتراز و مرتبط خود مقایسه کرده و با با شرکت های مرتبط به رقابت بپردازید. برای دسترسی به این بخش میتوانید از بخش گزارشات Audience گوگل آنالیتیکس استفاده نمایید. این مقایسه با سایر فعالان حوزه‌ی کاری شما، براساس دسته‌بندی‌هایی مانند مکان (Location) و وسیله (Devices) انجام می‌گیرد. با استفاده از این معیار میتوانید به حوزه هایی که در تجارتتان به آنها کمتر توجه کرده اید جدیت بیشتری را به آن حوزه ها اختصاص دهید.

Bounce rate (نرخ پرش)

هنگامی که کاربری در یک صفحه از وبسایت وارد شده و بدون اینکه هیچ واکنش و یا تعاملی نسبت به صفحه باز شده داشته باشد، آنرا ببندد در واقع پرش رخ داده است و به اصطلاح میگوییم که از آن صفحه پریده و صفحه را بسته است. این نرخ توسط گوگل آنالیتیکس محاسبه میشود و تعداد کل کاربرانی که از یک صفحه پرش داشته اند تقسیم بر تعداد کل بازدید از آن صفحه و ضرب این نسبت در عدد در 100 به ما درصد نرخ پرش را میدهد. این نرخ بین صفر تا 100 درصد میباشد. هر چه کاربران به صفحه ای از وبسایت بیایند و بدون هیچ واکنشی از آن صفحه خارج شوند نرخ پرش آن صفحه بالاتر میباشد و میتوان گفت که هر چه این نرخ بالاتر باشد آن صفحه مشکل دارد که از آن جمله میتوان به نداشتن ظاهر کاربر پسند اشاره نمود و یا اینکه در مورد مطلبی که کاربر جستجو نموده است و به آن صفحه ارجاع داده شده است کاربر نتوانسته است که مطلب مورد نظر خود را در آن صفحه بیابد. بنابراین تا میتوانیم باید نرخ پرش وبسایت را بر اساس صفحه اصلی کاهش دهیم.

Bounce Rate vs. Exit rate (تفاوت بین نرخ پرش و نرخ خروج)

تفاوت شاخص بین نرخ پرش و نرخ خروج در تعامل کاربر با صفحه میباشد. نرخ خروج به شما میگوید که کاربر ممکن است به صفحه ای آمده باشد و تعاملی در آن صفحه داشته باشد و سپس از آن صفحه خارج شده باشد و یا اینکه در صفحه ای از وبسایت وارد شده باشد و پس از آن به صفحه ی دیگری وارد شده باشد و در نهایت از آن خارج شده باشد و یا اینکه یک صفحه باز کرده باشد و بدون هیچ تعاملی آن صفحه را ببندد. اما شما در نرخ پرش کاربر هیچ تعاملی با وبسایت ندارد و در همان اولین صفحه که باز میشود آنرا میبندد و در واقع تعاملی با صفحه ندارد و هیچ صفحه دیگری را پس از ان باز نمیکند.میتوان گفت که نرخ پرش به عنوان زیر گروه نرخ خروج به حساب میآید ولی نرخ خروج به صورت کلی تری میباشد و نرخ پرش حالت خاصی از نرخ خروج میباشد.

Campaigns (کمپین‌ها)

همان‌طور که از نام این بخش از Acquisition پیداست، داده‌هایی در مورد کمپین‌های مختلف در این قسمت وجود دارد که می‌توانید کمپین‌ها را با سایر روش‌های معرفی سایت مقایسه کنید. دسته‌بندی‌های این قسمت شامل تمامی کمپین ها، تبلیغات پولی بر اساس کلمات کلیدی مشخص شده، کلمات کلیدی استفاده شده توسط کاربران و آنالیز هزینه در مقابل درآمد میباشد. این اطلاعات تنها مختص کمپین‌های گوگل نیست و اگر داده‌های معتبری از سایر کمپین‌ها نیز به گوگل انالیتیکس بدهید می‌توانید از این بخش استفاده کنید.

Channels (کانالها)

با استفاده از کانالها میتوانید داده های ترافیک ورودی را در بخشهای از پیش تعریف شده با هم گروه بندی کنید. با استفاده از کانالهای میتوانید روند بازاریابی خود را بررسی کنید تا به موفقیت بیشتری دست یابید. کانالهای به صورت اتوماتیک روی جستجوی ارگانیک، جستجوی پرداختی به ازاء هر کلیلک، کانالهای اجتماعی و ایمیل تنظیم شده است. تنظیم کانالهای میتواند بر اساس منابع ترافیکی دریافتی باشد. شما میتوانید کانالهای دلخواه خود را بر اساس منابع ترافیکی دریافتی ایجاد کنید.

clicks (کلیک ها)

در واقع به هر تعدادی که کاربران روی لینک پیج شما در نتایج جستجو کلیک نمایند کلیک گویند. تمامی این کلیک ها در گزارش سئو گوگل نمایش داده میشود و میتوانید آنرا مشاهده نمایید. در رابطه با اصطلاح کلیک دو گزاره دیگر نیز وجود دارد که عبارتند از impressions و  click-through-rate که آنها را به طور جداگانه توضیح میدهیم.

Click-through-rate (نرخ کلیک)

یا همان نرخ کلیک که به صورت مخفف با  CTR نمایش داده میشود در واقع تعداد کلیک ها بر روی قسمتهای مختلف سایت میباشد که وسیله تقسیم تعداد کل کلیلک ها بر روی قسمتهای مختلف سایت بر تعداد دفعات view میباشد.

Cohort Analysis (تحلیل کوهورت)

واژه کوهورت به معنای مجموعه ای از افراد و یامردم است که با توجه به یک شاخص خاص گروه بندی شده اند. گوگل آنرا به عنوان گروهی از کاربران که در یک ویژگی خاص با هم مشترک میباشند و به وسیله یک بُعد تحلیلی مشخص آنرا معنی میکند. به عنوان مثال تمامی کاربران با تاریخ ورود یکسان به سایت و یا افرادی که لندینگ پیج آنها یک صفحه خاص است را میتوان گفت که به یک کوهورت تعلق دارند. گزارشات کوهورت در گوگل انالیتیکس به شما اجازه میدهند که کاربران را در طول زمانی پیگیری نمایید و رفتار آنها را در طول زمان بررسی نمایید. واژه کوهورت کاربرد گسترده ای دارد. بعنوان مثال در پزشکی هم این واژه بسیار کاربرد دارد. بعنوان مثال در مطالعات پزشکی مطالعات کوهورت به این شکل است که بعنوان مثال دسته ای از افراد را با شاخصی یکسان (مانند سیگاری بودن نآنها) در طول زمان و چند سال پیگیری میکنند تا ببینند که این گروه از افرادپس از مصرف سیگار در این چند سال به چه بیماریهایی مبتلا میشوند.

Conversation Rate (نرخ تبدیل)

اگر شما هدفی را در گوگل آنالیتیکس مشخص نموده باشید با استفاده از نرخ تبدیل میتوانید پیگیری کنید که به چه میزان توانسته اید به این هدف دست یابید. در هر صفحه سایت انتظاراتی بر حسب هر صفحه وجود دارد. هر کاری که از کاربر انتظار دارید به معنی هدف Goal آن صفحه از وبسایت است. این هدف میتواند خرید یک محصول، تکمیل فرم ثبت نام، عضویت در خبرنامه ، دیدن یک ویدیو، به اشتراک گذاری یک پست در شبکه های اجتماعی، کلیک کردن روی قسمت خاصی از صفحه، دانلود یک فایل یا کلیک کردن روی یک لینک باشد. تمام این اهداف را میتوان تعیین و گوگل آنالیتیکس آنرا برای شما پیگیری، اندازه گیری و ارزیابی مینماید و به کمک آن میتوانیم بفهمیم در هر لحظه چه تعداد از کابران توانسته اند هدف یک صفحه را محقق کنند. به میزان تحقق هر هدف توسط هر کاربر به اصطلاح تبدیل یا Conversions میگویند. اگر تعداد تبدیل ها را به تعداد بازدید کنندگان تقسیم کنیم نرخ تبدیل یا Conversion Rate را به دست آورده ایم که نرخی است که به ما میگوید که ما به طورمیانگین چقدر توانسته ایم از کل بازدیدهای وبسایت بازخورد مورد نظر را بگیریم و به اهدافمان برسیم.

Cost Analysis (تحلیل هزینه)

گزارشات هزینه به شما متریک هایی در رابطه با گوگل ادز نمایش میدهد. اگر شما هزینه ای برای بالا آمدن وبسایت بر اساس کلمات کلیدی خاص در گوگل ادز پرداخت کرده باشید گوگل آنالیتیکس گزارشات مربوط به این هزینه ها و تعداد دوره هایی که در نهاییت موفق به خرید بر اساس کلیک های تبلیغاتی شده اند را خواهد داد.

CPC (هزینه برای هر کلیک)

هزینه ای هست که کسانی که وبسایت دارند پرداخت میکنند تا به ازاء هر کلیک که کاربران بر روی لینک وبسایت در موتورهای جستجو انجام میدهند هزینه ای از شارژ حساب آنها در گوگل ادز کسر گردد. در واقع گوگل آنالیتیکس مقدار هزینه به ازاء هر کلیلک را برای کاربرانی که پس از کلیک بر روی لینک نشان داده شده و پس از آن هدایت به یک لندینگ پیج از وبسایت شما میرسند را گزارش میکند.

Custom (سفارشی)

این گزینه در زیر بخش گزارشات Audience قرار دارد که این بخش امکانات بیشتری را برای تعریف دسته‌بندی و مقایسه‌ی کاربران مهیا می‌کند. برای مثال، می‌توانید مدت زمانی را که کاربران موبایل در سایت شما می‌گذرانند را با کسانی که خریدی انجام می‌دهند، مقایسه کنید؛ یا اطلاع یابید که چه تعداد از افرادی که از طریق جست‌وجو در گوگل به وبسایت شما هدایت می‌شوند، کاربران جدید هستند.از سوی دیگر، می‌توانید داده‌ها را براساس فاکتورهای دلخواه مرتب کنید. آنچه برای این بخش مسلم است، امکان دستکاری تنظیمات به گونه‌ای دلخواه است. بنابراین هرگونه اطلاعات و داده‌هایی جزئی که مد نظر دارید و نمی‌توانید در قسمت‌های دیگر پیدا کنید، می‌توانید در این بخش به آن‌ها دست یابید.

Custom Reprot (گزارشات سفارشی سازی شده)

این بخش در قسمت گزارشات Customization قرار دارد که با استفاده از گزینه گزارشات سفارشی در گوگل آنالیتیکس امکان ایجاد گزارشات مخصوص به خود را با توجه به معیارها و متریک های مد نظر تجارت خودتان دارید. گزارشات سفارشی باعث صرفه جویی در وقت برای افرادی است که فقط نیاز به دسترسی به برخی از اطلاعات ارائه شده توسط گوگل آنالیتیکس دارند.

Custom Segment (بخش سفارشی)

گوگل آنالیتیکس با استفاده از بخش سفارشی به کاربران خود اجازه ایجاد گزارشات سفارشی با استفاده از فیلترها را در وبسایت میدهد. هر بخش گزارش شده میتواند بر اساس فیلترها بازدید کنندگان وبسایت را به موارد مشترک آنها گروه بندی کند.

Dashboard (داشبورد)

داشبورد در گوگل انالیتیکس مرتبط ترین داده ها را با یکدیگر جمع آوری میکند و به کاربران امکان میدهد هنگام ورود به حساب کاربری گوگل آنالیتیکس خود بلافاصله به این اطلاعات دسترسی داشته باشند. همچنین شما در گوگل آنالیتیکس میتوانید داشبورد مخصوص به خودتان را ایجاد کرده تا اطلاعات مربوط به وبسایت شما را گردآوری نماید.

Demographic (اطلاعات دموگرافیک یا جمعیت شناختی)

در بخش گزارشات جمعی شناسی در گوگل آنالیتیکس میتوانید دسته بندی های کاربران خود را بر حسب سن، جنسیت و علایق مختلف آنها را مشاهده نموده و این اطلاعات را در صورت نیاز با یکدیگر ادغام نمایید.

Dimention (بُعد)

مشخصات کاربران مختلف و متنوع هستند. یک کاربر ویژگیهایی همانند جنسیت، سن، نوع وسیله ای که با آن وارد وبسایت شده، محل زندگی، نوع علاقه مندی و موارد بسیار زیادی را دارد که مختص به خود او میباشد. به هر ویژگی و مشخصه یک کاربر در گوگل آنالیتیکس بُعد گویند. جنسیت(مرد یا زن)، شهر محل اقامت (تهران، اصفهان، شیراز، مشهد و…)، نوع وسیله ای که کاربر از آن استفاده مینماید (موبایل، تبلت، سیستم خانگی و یا لپ تاپ)، نوع مرورگری که کاربر با آن وارد وبسایت شده است(کروم، موزیلا، اپرا و یا اینترنت اکسپلورر) همگی به عنوان بُعد در گوگل انالیتیکس شناخته میشوند. در گوگل آنالیتیکس بُعد به صورت سطری نشان داده میشود.

Direct Traffic (ترافیک مستقیم)

گوگل آنالیتیکس در واقع منابع ترافیک را به شما گزارش مینماید و به شما میگوید که کاربران از چه طریقی به وبسایت شما وارد شده اند. این وارد شدن از طرق مختلفی همانند سرچ در موتورهای جستجو، کلیک بر روی لینک گذاشته شده در شبکه های اجتماعی و یا وارد کردن اسم سایت به صورت مستقیم میباشد. هنگامی که بازدید کننده ای با وارد کردن آدرس اینترنتی وارد سایت شما میشود گوگل انالیتیکس آنرا به عنوان ترافیک مستقیم در نظر میگیرد. همچنین اگر گوگل آنالیتیکس نتواند منبع ترافیک یک بازدید را تشخیص دهد، در گزارش منبع ترافیک آن منبع را به عنوان دایرکت طبقه بندی می‌کند.

Display Targeting (نمایش هدف)

این گزارش به شما رفتار بازدید کنندگان وبسایت را پس از اینکه بر روی یکی از تبلیغات به نمایش در آمده گوگل کلیک میکنند نشان میدهد. گزارش نمایش هدف در گوگل ادز به شما امکان تجزیه و تحلیل عملکرد کمپینهای گوگل ادزتان را میدهد که شبکه نمایش گوگل را مورد هدف قرار میدهد. گزینه های هدف گذاری موجود در Google display ads تماما برای تحلیل گوگل آنالیتیکس موجود میباشد که شامل نمایش کلمات کلیدی، مکانها، مباحث، علاقه مندی ها، بازاریابی، جنسیت و سن موجود میباشد. به طور کلی این ابزار به شما امکان میدهد تا میزان بازدید تبلیغات نمایشگر خود را در بازدید کنندگان بهتر کرده و درک بیشتری از عملکرد در تبلیغات نمایشگر و وبسایت خود داشته باشید.

Content Drilldown (محتوای طبقه بندی شده)

در فرهنگ لغت مربوط به فناوری اطلاعات Drilldown به معنای حرکت در محتوایی است که به صورت ساختار سلسله مراتبی از فولدرها یا فایلها در یک سیستم اشاره دارد. این بخش در گوگل انالیتیکس در واقع طبقه بندی وبسایت شما میباشد. ساختار محتوا در یک وبسایت به صورت طبقه بندی های مختلفی صورت میگیرد که امکان وجود محتواها بر اساس سطوح یک، سطوح دو و …. طبقات وجود دارد. با استفاده از این گزارش میتوانید که آیا قسمت و یا سطح خاصی از وبسایت شما عملکرد خوبی دارد یا خیر.

E-Commerce (تجارت الکترونیک)

گوگل آنالیتکس به شما امکان میدهد که میزان درآمد حاصل از معاملات تجاری را اندازه گیری کنید. برای اندازه گیری میزان درآمد میتوانید پس از خرید کاربراو را به یک صفحه تشکر هدایت نمایید و در نهایت با بررسی تعداد بازدید کنندگان این صفحه میتوانند تعداد خریدهای موفق از وبسایت خود را ردیابی کنند.

Entrance (ورود)

ورودها نشان دهنده شروع دوره (Session) بسیاری از کاربرها در صفحه‌ای خاص می‌باشد. برای مثال اگر شما این پست را در ایران المنتور پس از بازدید چند صفحه دیده باشید یک ورود برای این صفحه به همراه تمامی صفحات دیگری که بازدید کرده اید به حساب میآید. اغلب افراد فکر میکنند که ورود به معنای این است که تنها اولین صفحه بازدید شده توسط کاربر به حساب میآید که اینطور نیست و کلیه صفحات بازدید شده کاربر به عنوان ورود در نظر گرفته میشود.

Entrance rate (نرخ ورود)

گوگل آنالیتیکس برای هر صفحه ای که کاربر دوره جدیدی را در آن شروع میکند یک ورود در نظر میگیرد که در واقع یک متریک است. بنابراین تعداد ورودیهای به وبسایت برای یک صفحه خاص که کاربران دوره خود را از آن صفحه شروع کرده باشند را نرخ ورود گویند و در واقع اولین صفحه ای است که کاربر با آن به وبسایت شما وارد میشود که میتواند با منبع ترافیک مستقیم، پولی و یا ارگانیک وارد وبسایت شده باشد. با اینکه تفاوت در معنا آنچنان زیاد نیست اما این نرخ نباید با لندیگ پیچ ویا پیج فرود اشتباه گرفته شود. منظور از نرخ ورود مقدار ورود بر حسب دوره میباشد که یک متریک یا مقدار عددی است ولی لندینگ پیج یک بعد است که هر صفحه را به عنوان یک بعد جداگانه در نظر میگیرد.

Event (رویداد)

کاربر در حین تعامل با صفحات وبسایت کارهای مختلفی انجام میدهد. به عنوان مثال بر روی بخش خاصی کلیک میکند تا دانلود نماید و یا در قسمت سرچ وارد میشود و در سایت جستجو مینماید. در واقع کلیک در هر بخش خاص به عنوان یک رویداد در سایت میتواند در نظر گرفته میشود. این رویدادها قابل ثبت هستند و توسط گوگل آنالیتیکس جمع آوری میگردند. میدانیم که تعداد بازدید کنندگان این صفحه چقدر بوده است و همچنین میدانیم چند نفر از این افراد بر روی بخش خاصی کلیک کرده اند. (یا بعبارتی به مخاطب تبدیل شده‌اند). بنابراین به هر تعاملی که کاربربا محتوای سایت داشته باشد رویداد گویند.

Events Flow (روند رویدادها)

روند رویداد نمایش بصری ترتیب نحوه تعامل کاربر در وبسایتتان میباشد.روند رویداد، به ما میگوید که کاربران در چه نقاطی از وبسایت کلیک کرده هاند و به چه نقاطی پس از آن رفته اند. در روند رویدادها مواردی همانند کلیک بر روی تبلیغات، بارگیریها و کلیلک بر روی ابزارک ها را میتوان مشاهده نمود. روند رویداد یک روش خوب برای سنجش چگونگی نگه داشتن کاربران بر اساس تعامل آنها با محتوای وبسایت میباشد.

Exit page (صفحه خروج)

این صفحه در واقع همان صفحه ای است که کاربران پس از بازدید از آن سایت را ترک میکنند. اگر یک صفحه نرخ خروج بالایی دارد احتمال زیاد با مشکلاتی روبرو باشد و باید آن صفحه را مورد ارزیابی قرار داد.

Exite rate% (درصد نرخ خروج)

نرخ خروج درصد افرادی است که از یک صفحه خارج میشوند. این نرخ به شما صفحاتی را نشان میدهد که بازدید کنندگان بیشتر از چه صفحاتی ازوبسایت خارج شده‌اند. این نرخ همیشه هم بد نیست. به عنوان مثال ممکن است که شما نرخ خروج بالایی در صفحه تماس با ما در وبسایت داشته باشید. این بخاطر این است عموما افراد پس از تکمیل فرم از آن صفحه خارج میشوند.

Experiments (آزمایش‌ها)

در این قسمت از Behavior می‌‌توانید تغییراتی را که در سایت ایجاد کرده‌‌اید به بوته‌‌ی آزمایش بگذارید و نتایج را مقایسه کنید. برای مثال، آیا تغییراتی که در صفحه‌‌ی «درباره‌‌ی ما» داده‌‌اید نسبت به نسخه‌‌ی قبلی کارآمدتر بوده است یا نه؟

Filter ( فیلتر)

فیلتر به شما امکان محدود کردن نمایش اطلاعات را میدهد. بعنوان مثال شما میتوانید از طریق فیلتر کردن ترافیک داده ها بر حسب تاریخ، اطلاعاتی که به شما نمایش داده میشود را در یک بازه زمانی مشخص تعیین نمایید. با استخراج (Exclude) ویا شامل شدن (Include) داده های خاص میتوانید اطلاعات خاصی را که مد نظرتان است را جمع آوری و یا خارج نمایید.

Funnel Visualization (تجسم قیف)

ابزار تجسم قیف، در واقع یک نقشه است برای اینکه مراحل و یا صفحاتی که یک مشتری در بازدید از وبسایتتان طی نموده است را نشان دهد. با دنبال کردن این اطلاعات شما میتوانید ببینید که چه صفحاتی باعث تبدیل (مرحله دوم قیف خرید) میشود و چه صفحاتی باعث میشود که کاربران وبسایت شما را ترک نمایند. این گزارش روشی موثر برای اندازه گیری میزان کاربردی بودند قیف هایی است که شما با امید به تبدیل بازدید کننده ها ایجاد کرده اید.

GEO (مکان‌یابی)

قسمت GEO در Audience، اطلاعاتی درباره‌ی محل جغرافیایی کاربران و زبانی که آن‌ها استفاده می‌کنند، ارائه می‌دهد.این اطلاعات برای شناخت بهتر کاربران همیشگی وبسایت و به تبع آن برنامه‌ریزی طرح‌های آینده، مثمر ثمر است.

Goals (اهداف)

اهداف به شما این امکان را میدهد که بتوانید به کسب و کار خود در وبسایتتان جهت بدهید. اهداف را به صورتهای مختلفی میتوانید تنظیم نمایید. شاید شما هدفتان خرید یک کاربر از وبسایت باشد و یا اینکه عضویت یک کاربر در خبرنامه وبسایت به عنوان هدف در گوگل آنالیتیکس تنظیم نمایید. برای اینکه بتوانید عملکرد وبسایتتان را بسنجید نیاز است که برای وبسایتتان اهدافی را بر حسب تجارتتان تنظیم نمایید.

Goal Flow (روند هدف)

افراد در حساب کاربری گوگل آنالیتیکس خود میتوانند اهدافی را برای سازمان خود مشخص نمایند. روند هدف نشان دهنده این است که بازدید کنندگان از وبسایت چه گامهایی را قبل از رسیدن به هدفی که شما تعیین کرده اید طی میکنند.در گوگل انالیتیکس گزارش هدف شاید به شما در آخر یک ماه بگوید که شما توانسته اید به 50 درصد از اهدافی که برای تجارت شما از بالای یک قیف به سمت تبدیل هدف طی کرده است نشان میدهد. این گزارش میتواند به شما کمک کند ببینید کاربران طبق آنچه انتظار میرود محتوای شما را مرور میکنند یا مشکلاتی از قبیل نرخ بالای افت یا حلقه های غیر منتظره باعث عدم رسیدن به اهدافتان گردد.

Goal Value (ارزش هدف)

هر مدیری میتوانید اهدافی را برای خود در حساب کاربری گوگل آنالیتیکس خود مشخص نماید. حال اینکه شما در انتهای هرماه اندازه گیری کنید که به چند درصد از این اهداف رسیده اید این برای شما دقیقا تعیین نمیکند که بعنوان مثال این 50 درصد رسیدن به اهداف چقدر برای تجارت شما سودآوری داشته و یا اینکه این 50 درصد ارزشش برای شما چقدر است. بعنوان مثال میتوانید برای هر هدف هزینه ای راتعیین نمایید تا مقدار ارزشی که در رسیدن به اهدافتان تعیین کرده اید کاملا مستند باشد. این گزینه در واقع مقدار سودآوری برای تجارتتان را میتواند مشخص نماید

Google AdWords (گوگل ادوردز)

گوگل ادوردز پلت فرم تبلیغاتی است که بر اساس سیستم تبلیغات کلیکی(PPC) کار میکند. پس از شارژ حساب گوگل خود، با تعیین یک سری کلمات کلیدی در گوگل به صفحات اول گوگل می آیید و با هر کلیک کاربران بر روی لینک وبسایت شما بر اساس آن کلمه کلیدی مورد نظر هزینه ای از شارژ حساب شما در گوگل کسر خواهد گردید. شما میتوانید اطلاعات گوگل ادوردز را بر حسب کلمات کلیدی مشخص شده بر حسب تجارتتان در گوگل آنالیتیکس رهگیری نمایید.

Google TAG Manager (مدیریت برچسب گوگل )

گوگل تگ منیجر ابزاری رایگان است که با استفاده از آن میتوانید تگ هایی که در صفحات وبسایت قرار داده اید را مدیریت نمایید.برای اینکه بتوانید این تگ ها را مدیریت کنید در ابتدا باید یک سری کدها را در سایت مبدا وارد نموده تا بتوانید به گوگل آنالیتیکس اجازه دهید که این اطلاعات را از وبسایت جمع آوری نماید. این تگ ها کمک میکنند که اطلاعات خیلی دقیق تری از وبسایتتان دریافت نمایید. تفاوتی که گوگل آنالیتیکس با تگ منیجر دارد این است که در گوگل انالیتیکس امکان اضافه نمودن، حذف و ویرایش هر تگی امکان پذیر نیست در حالی که این امکان در گوگل تگ منیجر وجود دارد. هنگامی که تعداد تگ ها برای event های سایت زیاد شود نیازمند گوگل تگ منیجر هستیم. گوگل تگ منیجر اطلاعات را از یک منبع به منبع دیگر انتقال میدهد در حالی که گوگل آنالیتیکس خودش منبع داده میباشد. از جمله مزایای استفاده گوگل تگ منیجر میتوان به راحتی در استفاده، امکان داشتن یک قالب خاص، امکان تست تگ، ارائه دسترسی ها ی متفاوت، عدم داشتن محدودیت در استفاده ، داشتن امنیت و رایگان بودن اشاره نمود.

Host name (نام میزبان)

هر بار که یک صفحه در یک وبسایت مشاهده میشود گوگل آنالیتیکس دامنه سایتی که صفحه در آن مشاهده شده است را ثبت میکند.

Impressions (تعداد نمایش لینک سایت شما درموتورهای جستجو)

وقتی که یک کاربر در مورد کلمه ای در موتورهای جستجو مثل گوگل جستجویی انجام میدهد و نتایجی برای آن کاربر ظاهر میگردد تعداد دفعاتی که لینک وبسایت شما در صفحه جستجو برای کاربر به نمایش در آمده باشد یک Impressions برای وبسایت شما در نظر گرفته خواهد شد. خواه لینک شما در پایین صفحه باشد و کاربر به پایین صفحه اسکرول نکرده باشد که لینک سایت شما را ببیند و یا اینکه کاربر لینک سایت شما را در صفحه جستجو دیده باشد این impression برای وبسایت شما ثبت میگردد.

Interests (علایق کاربران)

‘گاهی ممکن اس که بخواهید اهدافی را بر اساس سلایق کاربران تنظیم نمایید. مانند نوع تکنولوژی مورد علاقه آنها و یا سبک زندگی مورد علاقه آنها. با استفاده از گزارشات علایق کاربران میتوانید علاق کاربران خود را بررسی نمایید تا بتوانید اهدافی را بر اساس علایق کاربران بازدید کننده از وبسایت مشخص نمایید. برای استفاده از این ویژگی، باید ابتدا قابلیت گزارشتات مربوط به تبلیغات و بازاریابی(Enable Remarketing and Advertising Reporting Features) را فعال کنید. پس از فعال کردن این گزینه به اطلاعات متنوعی از سلایق کاربران دسترسی خواهید یافت. این اطلاعات به طور مشخص برای کمپین‌های تبلیغاتی و بازاریابی در بین کاربران قبلی وبسایت سودمند است.

Keywords Paid (کلمات کلیدی پولی)

کلمات کلیدی پولی کلمه های تکی و یا گروهی از کلمات هستند که مدیران وبسایت برا قرار دادن آگهی در گوگل ادوردز پیشنهاد میدهند. انتخاب این کلمات کلیدی بیشتر به شکل یک مزایده است و هرکسی که بالاترین پیشنهاد را به گوگل ادوردز از نظر هزینه ای بدهد کلمات کلیدی که تعیین میکند بر اساس آن در رتبه های بالا صفحات اول گوگل قرار خواهد گرفت.

Landing Page (صفحه فرود)

گزارش صفحه فرود اطلاعاتی مرتبط با محبوب ترین سایتهایی که بازدید کنندگان از وبسایت شما داشته اند را به نمایش میگذارد. این گزارش صفحات فرود را با استفاده از شمارش تعداد بازدید کنندگانی که بر آن صفحه فرود داشته اند مشخص مینماید. این گزارش به شما نشان میدهد که کاربران بر چه صفحاتی از وبسایت شما فرود داشته اند و این میتواند در برنامه ریزی به شما کمک نماید. علاوه براین میتوانید گزارش فرود را بر حسب متریک های مختلفی تنظیم نمایید تا برای شما بر حسب آن متریک به نمایش درآید.

Lifetime Value (ارزش درازمدت یا طول عمر)

مقدار ارزش دراز مدت نحوه تعامل کاربران مختلف با مشاغل شما و ارزش این کاربران را اندازه گیری میکند. یکی از مقادیر طول عمر رایج تعداد بازدید کننده به دست آمده از اقدامات بازاریابی وارد شونده، همانند جستجوی پرداخت شده و ایمیل مارکتینگ میباشد. اگر برای توسعه و پیشبرد کسب و کارتان از روش‌هایی مثل بازاریابی ایمیلی یا بازاریابی شبکه‌های اجتماعی استفاده میکنید و تاحدودی موفقیت‌هایی نیز کسب نموده‌اید، احتمالا این پرسش برای شما به وجود آمده است که آیا باید سرمایه‌گذاری بیشتری در این حوزه‌ها انجام دهید یا خیر؟ برا ی پاسخ به این پرسش میتوانید قسمت Lifetime Value در بخش مخاطبان، ارزش درازمدت کاربرانی را مشخص می‌کند که از روش‌های مختلف مانند شبکه‌های اجتماعی(Social)، جست‌وجو در گوگل (Orginic)، وارد کردن آدرس سایت (Direct) و از سایت‌های دیگر (Referrals) وارد وبسایت شما شده‌اند. بنابراین به کمک این ابزار گوگل آنالیتیکس می‌‌توانید پاسخ درخوری برای پرسش بالا پیدا کنید. همچنین می‌توانید کاربرانی را که از روش‌های متفاوت جذب شده‌اند، براساس فاکتورهای گوناگونی از جمله انجام دادن خواسته‌ی شما، کسب درآمد، تعداد بازدید و… مرتب نمایید و نرخ میانگین را پیدا کنید. با استفاده از این گزارش میتوانید تعیین کنید که کدامیک از اقداماتی که برای بازاریابی انجام داده اید نرخ بازگشت سرمایه (ROI) بهتری را برای تجارت شما داشته است.

Locations (مکان‌ها)

بر اساس این متریک می‌توانید به محل زندگی کاربران و صفحاتی از وبسایت که در حال استفاده از آن هستند و مدت زمان این استفاده دسترسی پیدا کنید.

Medium (انواع منابع ترافیکی)

درگوگل آنالیتیکس با دو واژه که زیاد دچار جابجایی و تناقض در معنا میباشند روبرو هستیم. این دو واژه عبارتند از Medium و Source. واژه Source به معنای منشاء و یا مبدا ترافیکی شما میباشد همانند موتور جستجو (مانند گوگل) و یا دامنه (مانند example.com). واژه Medium دسته بندی عمومی Source یا منبع میباشد که همانند جستجوی ارگانیک، جستجوی پرداخت شده به ازای هر کلیک (CPC)، ارجاع داده شده از سایت دیگر (Referral) میباشد. در واقع میتوان گفت که Source جایی است که منبع ترافیک شما از آنجا میباشد( وبسایت شخصی، گوگل، فیس بوک و…) و Medium چگونگی طریقه رسیدن ترافیک میباشد (ترافیک ارگانیک، ترافیک پولی، ترافیک ارجاعی)

Metric (متریک)

متریک ها در واقع مقادیر عددی مربوط به هر بُعد میباشند که میتوانند به صورت مقادیر میانگین، درصد، مجموع ،نسبت و یا نرخ اندازه گیری شوند. برای مثال تعداد بازدید ها از یک صفحه یا میانگین مدت زمانی که کاربران در وبسایت گذرانده اند همگی متریک میباشند. متریک ها عموماً در گوگل آنالیتیکس در جداول به صورت ستونی وارد شده اند.

Mobile (موبایل)

این بخش از Audience به معرفی دستگاه‌های مورد استفاده‌ی کاربران می‌پردازد. در حقیقت مشخص می‌کند که کاربران با کامپیوتر و لپ تاپ وارد وبسایت شده‌اند یا با تبلت و موبایل. در این بخش می‌توانید مدل تبلت و موبایل را نیز مشاهده کنید. مثلا موبایل iphone X اپل یا سامسونگ SM-G950 Galaxy S8. با این اطلاعات می‌توانید نسخه‌های بهینه شده‌ی وبسایت برای موبایل و تبلت را بهتر و دقیق‌تر توسعه دهید تا رضایت کاربران خود را بیشتر جلب کنید. از آنجایی که گوگل شروع به استفاده از الگوریتم mobile-first indexing کرده است، این نکته از اهمیت خاصی برخوردار است.

Model Comparison Tools (ابزار مقایسه مدل)

مدلهای اختصاصی گوگل آنالیتیکس به اهداف، فروش، تبدیل و نحوه تعامل کاربران با وبسایت اعتبار میبخشد. در گوگل آنالیتیکس مدلهای مختلفی وجود دارد. به عنوان مثال یکی از مدلهای ویژه اختصاصی در گوگل آنالیتیکس آخرین تعامل یک کاربر قبل از تبدیل او به مشتری دائم و خرید او از سایت میباشد. ابزار مقایسه مدل به شما امکان میدهد عملکرد مدلهای مختلف را در وبسایت خود مقایسه و اندازه گیری کنید.

Multi-Channel Fuunnels (قیف های چند کانال)

قیف های چند کانالی به شما اجازه میدهد که تمامی جنبه های تعاملات کاربران با کانالهایی که منجر به تبدیل شده‌اند را مشاهده نمایید. با استفاده از این قیف ها میتوانید رفتار کاربران را در مدت زمان 30 روز دنبال نموده و مشاهده نمایید که کاربر چگونه در مراجعات مختلفی که در سایت به پایان رسانده رفتار نموده تا بتوانید به اهداف وبسایت راحت تر دست پیدا کنید و با آنالیز آنها تاثیر این گزارشات را در قیف فروش مشاهده نمایید. برای اینکه بتوانید از این ابزار استفاده نمایید باید کد E-commerce را به سایت خود اضافه نمایید و یا اهدافی را تعیین نمایید.پس از آن میتوانید به ابزاری همانند

 • Assisted Conversions (نرخ تبدیل با چند عامل مؤثر)
 • Top Conversion Paths (مسیرهای منتخب منتهی به هدف)
 • Path Length (طول مسیر منتهی به هدف)

New Visitor (بازدید کننده جدید)

بازدید کنندگان جدید افرادی هستند که برای اولین بار به یک وبسایت مراجعه میکنند و در واقع اولین دوره را در وبسایت شما ثبت کرده اند.

Organic (ارگانیک)

ارگانیک به معنای این است که بازدید کنندگان از طریق یک موتور جستجو به وبسایت وارد شده اند.ارگانیک شامل اقدامات تبلیغاتی جستجوی پولی نمیشود.

Organic Keywords (کلمات کلیدی ارگانیک)

کلمات کلیدی ارگانیک کلمه یا گروهی از کلماتی است که کاربر برای یافتن مطلبی مورد نظر خود در موتور جستجو تایپ میکند و بر اساس این کلمات کلیدی وبسایت شما بالا می آید. کلمات کلیدی ارگانیک رایگان هستند و بنابراین تمامی چیزی که شما نیاز دارید انجام دهید این است که ترکیبات خاصی از کلمات را در محتوای وبسایت خود قرار دهید تا بتوانید بیننده بیشتری را جذب نمایید.

دست پیدا کنید. این قیفها میتوانند همه چیز از تبلیغات جستجوی پرداخت شده گرفته تا بازاریابی در رسانه های اجتماعی را دنبال کنند و بنابراین میتوانید ببینید که کاربران از چند کانال برای رسیدن به وب سایت شما استفاده میکنند.

Page/Sessions (میانگین تعداد صفحات بازدید شده در هر دوره)

به میانگین تعداد صفحاتی اطلاق میشود که در طی یک دوره دیده میشود. بازدیدهای تکراری از یک صفحه نیز در این مورد حساب میشود.

Pages Per Visit (تعداد صفحات در هر بازدید)

تعداد صفحه در هر بازدید نشان دهنده این است که کاربران به طور میانگین چند صفحه را از زمانی که شروع به مرور وبسایت نموده اند مشاهده کرده اند. این متریک به وسیله تقسیم تعداد کل صفحات بازدید شده بر تعداد کل بازدید کنندگان از وبسایت محاسبه میشود. این نوع از داده ها (Pages/Session) بینش خوبی در مورد چگونگی جذب مخاطب با استفاده از یک وبسایت چند صفحه ای را میدهد.

Page Timings (گزارشات زمان صفحات)

گزارشات زمان صفحات اطلاعاتی دررابطه با اجرای صفحات بر اساس فاکتور زمان را به ما میدهد که شامل اطلاعاتی همانند چگونگی تعامل کاربران با سایت، سرعت سرور وبسایت و مدت زمان بارگیری صفحات را نشان میدهد.امکان دارد صفحه ای سرعت پایینی داشته باشد و این موجب از بین رفتن ترافیک گردد بنابراین باید حتما به این متریک در صفحات مختلف که ترافیک پایین تری دارند توجه نمود.

Page Value (ارزش صفحه)

ارزش صفحه مجموعه ای ازاطلاعات است که به شما صفحاتی که بیشترین نرخ تبدیل را داشته اند نشان میدهد. زمانی که صفحه ای تبدیل بالایی داشته باشد ارزش بیشتری برای تجارت ما دارد تا صفحه ای که هیچ نرخ تبدیلی نداشته باشد. این اطلاعات در تمامی دوره ها جمع آوری میگردد تا به مدیران وبسایت نگاهی اجمالی را از اینکه هر صفحه به چه صورت عمل میکند را بدهند.

Page Views (بازدید صفحات)

تعداد کل دفعاتی است که یک صفحه مشاهده شده است. زمانی که یک صفحه برای کاربر بارگیری میگردد یک بازدید صفحه رخ داده است. این بازدید صفحه به عنوان یک بازدید از یک صفحه وبسایت میباشد که به وسیله کد رهگیری گوگل آنالیتیکس ردیابی میگردد. گاهی امکان دارد که در حالت بصری کاربر نتواند محتوای وبسایت را مشاهده نماید اما در مواردی که این صفحه به صورت کامل بارگیری نشده را نیز گوگل آنالیتیکس به عنوان یک بازدید در نظر میگیرد. علاوه براین اگر کاربر صفحه را مجددا بارگیری (Refresh) کند یک بازدید مجدد از صفحه به حساب می‌آید. توجه داشته باشید که بازدیدهای مکرر توسط یک کاربر تکراری نیز در این مقدار حساب میشود.

Publisher (ناشر)

به تازگی گوگل آنالیتیکس بخش ناشر را به قسمت گزارش خود اضافه کرده است که شامل گزارشات AdSense و Ad Exchange میباشد.ناشر یک هویت دیجیتال است که تبلیغات شما را در وبسایتها، اپلیکیشنها، بازیها و … نمایش میدهند.

Real-Time (گزارشات زمان حال)

گزارشات زمان حال به شما وضعیت اخیر وبسایت تان را نشان میدهد و آمار زمان حال وبسایت را به شما نشان میدهد. هر تعاملی در وبسایت تنها پس از چند ثانیه در قسمت گزارشات زمان حال نشان داده میشود و گزارشات زمان حال به صورت لحظه ای در حال بروزرسانی میباشند.

Referring Traffic (ترافیک ارجاعی)

ترافیک ارجاعی بازدید کنندگانی هستند که با استفاده از لینک هایی در نقاط مختلف وب، به سایت شما فرود میکنند. گوگل آنالیتیکس آنچه را که وبسایتهای دیگر به سایت شما پیوند میدهند را ردیابی میکند و بنابراین میتوانید منبع ترافیک ارجاعی وبسایتتان را متوجه شوید.

Returning Visitor (بازدید کنندگان بازگشتی)

بازدید کننده بازگشتی کسی است که قبلا ازسایت شما بازدید کرده است و اکنون نیز مجددا از وبسایت شما دیدن میکند.

Reverse Goal Path (مسیر هدف معکوس)

یک مسیر معکوس هدف گزارشی است که تمامی گامهایی که کاربر قبل از رسیدن به یک هدف در وبسایتتان طی کرده است را به شما نشان میدهد. این گزارش متفاوت با قیف میباشد، زیرا همه صفحات بازدید کننده را به جای فقط چند انتخاب از آن استفاده میکند. فهمیدن چگونگی دستیابی کاربر به یک هدف همیشه یک خط مستقیم از صفحه A تا صفحه B نیست، و گزارش مسیر هدف معکوس به شما امکان میدهد دریابید که چه مسیر خاصی را بازدید کنندگان در وبسایت شما طی میکنند.

Search Console (کنسول جستجو)

کنسول جستجو داده هایی را با توجه به ترافیک جستجوی رایگان ارگانیک در وبسایتتان جمع آوری میکند. شما میتوانید ببینید که چه کلید واژگانی کاربران جستجو کرده اند و اغلب وبسایت شما چقدر در نتایج جستجو به نمایش در می آید. کنسول جستجو ابزاری مفید است که زمانی که با گوگل آنالیتیکس همسان سازی میگردد میتوانید ببینید که وبسایت چگونه در بازار آنلاین به داد و ستد می‌پردازد.

Search Terms (اصطلاحات جستجو)

اصطلاحات جستجو کلمات و یا عباراتی هستند که بازدید کنندگان قبل از اینکه به وبسایت شما وارد شوند در بخش جستجو، وارد میکنند. افزایش عبارات جستجو یا کلمات کلیدی که مردم به صورت رایج و منظم در موتورهای جستجو وارد میکنند به افزایش رتبه وبسایت شما کمک میکنند. میتوانید به راحتی به وسیله گوگل آنالیتیکس نگرشی را نسبت به اینکه چه اصطلاحات جستجویی هم اکنون موفق میباشند.

Session (دوره یا جلسه)

از زمانی که کاربر وارد وبسایت میشود و از وبسایت بازدید میکند و در حین این بازدید تعاملاتی را با بخشهای مختلف وبسایت انجام میدهد و سپس خارج میگردد را دوره یا جلسه گویند.توجه داشته باشید که تمامی اطلاعاتی که گوگل آنالیتیکس از وبسایت جمع آوری مینماید بر حسب دوره ها جمع آوری میشود.تمام اطلاعات در مورد تعاملات کاربر (تعداد صفحات بازدیدی، رویداده ها، میزان خرید و …) در طی یک جلسه یا دوره حساب میشوند. اگر کاربری از وبسایت خارج شود ویا درحالتی که وبسایت برای او باز است در طول 30 دقیقه هیچ تعاملی با وبسایت نداشته باشد آن دوره پایان میابد و پس از بازگشت دوره جدیدی برای او آغاز می‌گردد.

Shopping Campaigns (کمپین خرید)

کمپین های خرید گزارشی در زیر بخش گوگل ادوردز در گوگل آنالیتیکس میباشد که اطلاعاتی را در مورد وبسایت ارائه میدهد که کدام دسته از محصولات و دسته بندی محصولات بیشترین ترافیک و فروش را داشته اند. در واقع این ابزار قدرتمندی برای وبسایتهای E commerce است که میخواهند بدانند که کدام محصول در وبسایتشان به دلیل اقدامات بازاریابی پولی فروش موفق تری داشته است.

Site Content (محتوای سایت)

این بخش از Behavior اطلاعاتی بسیار ریز و دقیق ارائه می‌کند. این اطلاعات می‌تواند نشان دهد که آیا کاربران از موبایل برای ورود به سایت استفاده کرده‌اند، از جست‌وجو در گوگل سایت شما را پیدا کرده‌اند یا مواردی مشابه.این داده‌ها می‌تواند در کشف محتواهایی از وبسایت که در جذب مخاطب موفق بوده‌اند، کمک‌کننده باشد. اگر در زمینه‌ی بازاریابی محتوا فعالیت می‌کنید، این بخش غنیمت بزرگی برای شما خواهد بود؛ چرا که به کمک گزارشات این بخش می‌توانید بفهمید کدام مقالات وبلاگ بهترین بازخورد را دریافت کرده‌اند و شما را به هدفتان نزدیکتر نموده‌اند.

Site Search (جستجو در سایت)

جستجوی سایت گزارشی است که آنچه را که بازدید کننندگان در نوار جستجو در وبسایت شما تایپ میکنند را دنبال میکند. و حتی در مورد اینکه آیا مطالبی که در بخش جستجوی سایت سرچ میگردد به خوبی منطبق با مطالب و محتوای ارائه شده درسایت دارد یا خیر.

Site Speed (سرعت سایت)

متریک سرعت سایت کارآیی سایتتان را در هنگام سرعت سنجی اندازه گیری میکند. این متریک سرعت بارگیری صفحات برای نمایش به کاربران را اندازه میگیرد. این متریک همچنین به طور خاص نیز مشکلاتی همانند سرعت بارگیری مولفه های صفحه همانند گزینه ها و لینکها را برای اجازه تعامل به کاربر نیز میدهد.

Social (گزارش اجتماعی)

از طریق گوگل آنالیتیکس ما توانایی اثبات قدرت بازاریابی رسانه های اجتماعی را داریم. در قسمت گزارشات شبکه های اجتماعی هشت گزارش و ابزار برای کمک به ما در انجام این کا ر فراهم شده است.در بخش گزارشهای اجتماعی میتوانید گزارشهای مختلفی را که از تعامل کاربران با شبکه های اجتماعی که موجب بازدید از وبسایت شده اند را دنبال کنید. علاوه بر گزارش منبع شبکه های اجتماعی، گزارش مربوط به لینکهای به اشتراک گذاشته شده و پلاگین های اجتماعی را در این بخش نیز میتوانید مشاهده نمایید.

Source (منبع)

نقطه شروعی که ترافیک وبسایت شما از آنجا آغاز شده است. بعنوان مثال اگر وبسایت شما لینک و یا تبلیغی در سایت دیگری داشته باشد و کاربر بر روی این تبلیغ کلیک نماید، وبسایت نشان دهنده منبع اصلی میباشد. متریک منبع، لیستی از لینکهای خاص است برای اینکه متوجه شوید که ترافیک وبسایت شما بیشتر از کدام منبع است.

Technology (تکنولوژی)

با استفاده از این بخش میتوانید نوع ابزاری را که کاربران وبسایتتان استفاده کرده اند مشخص نمایید..در واقع با استفاده از این بخش نوع مرورگر و سیستم عاملی استفاده می‌کنند را میتوانید مشخص نموده و همچنین میتوانید نوع سرویس دریافی از شبکه ارتباط گیرنده را مشخص نمایید.

Time on Page (مدت زمان در صفحه)

مدت زمان در صفحه زمانی که کاربر در یک صفحه صرف میکند را به ما نشان میدهد. این مقدار نباید با مدت زمان دوره اشتباه شود چون در هر دوره امکان دارد که یک کاربر از صفحات مختلفی بازدید داشته باشد اما مدت زمان در صفحه، زمان صرف شده کاربر در یک صفحه خاص مد نظر ماست و نه مدت زمانی که کاربر در یک دوره داشته است. این متریک به شما کمک میکند که بتوانید بفهمید که در کدام صفحات کاربرانتان زمان بیشتری را صرف کرده ند. همچنین این متریک هنگامی که کاربر از یک صفحه به صفحه دیگری سوئیچ میکند، مجدداً از اول راه اندازی میشود.

Time on Site (مدت زمان حضور در سایت)

متریکی است که طول مدت زمان کلی که کاربر در سایت صرف کرده است را به ما نشان میدهد که به ثانیه میباشد.

Treemap (نقشه راه)

نقشه Treemaps تجسم نحوه ورود کاربران به سایت شماست. این نقشه تمامی کانالهای جذب را به شما گزارش میدهد تا بتوانید سریعاً و براحتی ترافیک ورودی به وبسایت را ارزیابی کنید. نمودار بلوک به شما امکان میدهد و همچنین ارتباط بین متریک های مختلف مرتبط با کانالهای جذب را بررسی نمایید. با کلیک بر روی هر بلوک شما میتوانید سریعاً و عمیق تر در داخل داده های مرتبط با هر کانال کاوش کنید. گزارش نقشه راه به صورت مستطیلی است که به بخشهای مختلف تقسیم شده است که هر بخش نشان دهنده ترافیک وبسایت شما میباشد.

Unique Pageviews (مشاهدات صفحه یکتا)

مشاهدات صفحه یکتا به شما گزارشاتی درباره اینکه چندبار یک کاربر یک پیج را در یک دوره بازدید کرده است را میدهد. بر خلاف متریک بازدیدهای منظم از صفحه، این متریک برای مواردی که صفحه Refresh میشود یا بازگشت به یک صفحه صورت می‌پذیرد بحساب نمی‌آید.

URL Builder (سازنده آدرس)

سازندگان آدرس به صاحبان حسابهای کاربری گوگل انالیتیکس اجازه اضافه نمودن پارامترهایی به یک آدرس وب از طریق یک کمپین بازاریابی دیجیتال برای دنبال کردن داده ها از آن لینک خاص را میدهند. این امکان به شما داده شده است که با استفاده از تولید کننده آدرس گوگل آنالیتیکس بتوانید آدرسهایی را که برای دریافت اطلاعاتی که نیاز دارید را خودتان بسازید.

Users (کاربران)

افرادی که حداقل برای یک دوره یا جلسه در وبسایت حضور داشته اند، جزو کاربران سایت محسوب میشوند. گزارش تعداد کاربر تعداد نشان دهنده تعداد افرای است که از وبسایت به وسیله یک دستگاه و مروگر خاص بازدید میکنند. هر زمان که یک کاربر از وبسایت بازدید میکند با یک کوکی مشخص توسط گوگل آنالیتیکس تعیین میگردد. این عمل به شما این امکان را میدهد که بتوانید کاربر را مجددا پس از بازگشتش به وبسایت ردیابی کنید. اما اگر کاربر از طریق دستگاه یا مرورگر دیگری به وبسایت برگردد به عنوان یک کاربر متفاوت به حساب می‌آید.

User Explorer (رصد کاربران)

این بخش برخلاف «آنالیز کوهورت» به رفتار کاربرانی مشخص توجه نشان می‌دهد. در واقع به جای یک دید کلی به کاربران، به فعالیت هریک از کاربران می‌پردازد.اما این ابزار در گوگل آنالیتیکس چه کاربردی دارد؟ مثلا اگر بخواهید در مورد رفتار کاربرانی که به تازگی عضو سایت شما شده‌اند اطلاعاتی کسب کنید، گزارشات موجود در User Explorer به یاری شما خواهد آمد. اطلاعاتی که از هر کاربر قابل مشاهده است شامل این موارد می‌شود: مدت زمان حضور در وبسایت، درصد افراد خارج شده از سایت، درآمد شما از هر کاربر و نرخ تبدیل.

Users Flow (روند کاربران)

گزارش روند به شما میگوید که کاربر به چه صورت به سایت وارد شده و در سایت چه مسیری را طی نموده است. مهمتر اینکه این متریک نحوه خروج و ترک کاربران را در مراحل مختلف رهگیری و گزارش مینماید. این گزارش برای فهم در مورد اینکه محتوای یک صفحه تا چه حدی کارآیی لازم را دارد مفید میباشد.

User Timings (زمان بندی کاربر)

زمان بندی کاربر به شما امکان نمایش اطلاعات و جزئیات بیشتری از کاربر را با توجه به اطلاعات عملکرد وبسایت بصورت مجزا برای هر کاربر می‌دهد. این ابزار به شما امکان می دهد تا دریابید که آیا دستگاه ، موقعیت جغرافیایی یا داده های دیگر بر میانگین عملکرد سایت شما تأثیر می گذارد یا خیر.

View (نمایش)

نمایش در واقع نحوه نمایش داشبورد به شما در گوگل آنالیتیکس می‌باشد. View ها برای سطوح مختلفی از حسابها قابل تنظیم میباشند. شما با استفاده از View میتوانید به افراد مختلف دسترسی های متفاوتی به داده های مورد نیاز آنها بدهید.

Visit (بازدید)

بازدید به معنای ورود یک کاربر از منبع خارجی به وبسایت میباشد. یک بازدید تا زمانی طول خواهد کشید که کاربر با وبسایت تعامل داشته باشد و در صورتی که پس از 30 دقیقه این بازدید هیچ تعاملی با وبسایت نداشته باشد بازدید مجددی در نظر گرفته میشود.

Visitors (بازدید کنندگان)

بازدید کنندگان تعداد افرادی هستند که به وب سایت شما می آیند. اینها به دو دسته بازدید کنندگان جدید و بازدیدکنندگان تکراری یا بازگشتی تقسیم میشوند. (Returning visitors and New Visitors). هر بازدید کننده فقط یک بار در گزارش بازدید کننده شما حساب می شود. بازدید کنندگان بازگشتی کاربرانی هستند که قبلا یک دوره را در وبسایت شما گذرانده اند. Google Analytics بازدید کنندگان جدید و بازگشتی را ردیابی می کند ، بنابراین می توانید اطلاعات مربوط به دو گروه بازدید کنندگان جدید و بازدید کنندگان بازگشتی را در گزارشات این قسمت مشاهده نمایید.

ایران المنتور

ما در تیم تولید محتوای ایران المنتور، در تلاش هستیم تا برگزیده ترین مقالات آموزشی در زمینه وردپرس و المنتور را برای شما فراهم کنیم.