گزارشات جذب (Acquisition Reports) و یا ترافیک گوگل آنالیتیکس

گزارشات جذب (Acquisition Reports) گوگل آنالیتیکس

با استفاده از گزارشات جذب (Acquisition Reports) گوگل آنالیتیکس میتوانید متوجه شوید که کاربران از چه طریقی به سایت شما وارد شده اند. همچنین کارآیی و بازدهی روشهای مختلف تبلیغاتی، بک لینکهایی که به وبسایت شما داده شده، لندینگ پیجهای مرتبط با آنها و کمیت و کیفیت ترافیک را می‌توانید بر اساس منابع مختلف در این بخش مشاهده نمایید.

مشاهده ویدئو

آنچه در این مطلب می خوانید

گزارشات جذب (Acquisition) چیست؟

گزارشات جذب (Acquisition Reports) یا ترافیک گوگل آنالیتیکس در قسمت نوار پیمایشی سمت چپ قرار دارد. شما با استفاده از این گزارش میتوانید عملکرد کمپین های مختلف بازاریابی را مشخص و متوجه شوید که کدام منبع بهترین و بالاترین ترافیک و تبدیل را برای سایت شما به وجود آورده است.

با استفاده از این گزارش میتوانید تصمیم گیری بهتری در مورد بهترین و بهینه ترین روشهای بازاریابی و تبلیغاتی برای تجارتتان داشته باشید

نحوه جمع آوری ترافیک وبسایت توسط گوگل آنالیتیکس

قبل از اینکه در مورد این گزارش توضیح دهیم لازم به ذکر است بدانید که اطلاعات مربوط به ترافیک وبسایت شما از طریق 3 روش توسط گوگل آنالیتیکس جمع آوری میگردد که شامل ترافیک مدیوم (Medium)، منبع (Source) و نام کمپین بازاریابی (Marketing campaign Name) است.

مدیوم (Medium) در واقع همان مکانیسم لندینگ کاربر به وبسایت است که شامل موارد زیر است

  • روشهای سرچ غیر پولی (Organic)
  • سرچ پولی (CPC)
  • ارجاعی (Referral)
  • ایمیل
  • و غیره (None)

منبع (Source) به ما جزئیات بیشتری را در مورد مدیوم (Medium) میدهد. به عنوان مثال همانوطور که در شکل زیر میبینید اگر کاربری از مدیوم ارگانیک به وبسایت وارد شده باشد منبع به ما میگوید که ورود کاربر از طریق گوگل، یاهو یا بینگ بوده است و یا اگر مدیوم غیره (None) باشد به ما میگویدکه به روش مستقیم (Direct) با نوشتن URL وبسایت در مرورگر وارد وبسایت شده است.

منبع اطلاعات بیشتری را در مورد مدیوم به شما ارائه میدهد. به عنوان مثال اگر مدیوم ارجاعی باشد سپس منبع میتواند به شما آدرسی که با آن وارد وبسایت شده اید را بدهد. اگر مدیوم ارگانیک باشید منبع میتواند به شما نام موتور جستجو را بگوید مثل گوگل.

گزارشات منبع/مدیوم (Source/Medium)

برای بررسی اینکه کاربر از چه مدیوم و منابعی به وبسایت ورود کرده است، در زیر بخش قسمت ALL Teraffic میتوانیم قسمت Source/Medium را انتخاب نماییم.

در این زیر بخش میتوانیم منبع و مدیوم مربوطه که باعث ایجاد ترافیک ارجاعی، موتور جستجو و ترافیک مستقیم به وبسایت شده است را مشاهده نماییم.

بررسی کیفیت ترافیک وبسایت

به یاد داشته باشید دسته بندی پیش فرض جدول Source/Medium بر اساس تعداد کاربران (Users) میباشد.

برای بررسی تاثیر اثر بخش ترین ترافیک میتوانیم به مقدار کاربران در بخش users نگاهی بیندازیم. اما این به معنای این نیست که هر چه تعداد کاربران در یک منبع بیشتر باشد این بهترین ترافیک ما بحساب می‌آید. ترافیک باید غیر ازکمیت زیاد از کیفیت بالایی نیز برخوردار باشد. منظور از کیفیت بالا به این معناست که کاربرانی که از منبعی به وبسایت وارد میشوند همچنین باید تعامل خوبی با وبسایت داشته باشند و یا اینکه یک معامله و خرید از وبسایت انجام دهند. یکی از بهترین شاخص های کیفیت ترافیک نرخ پرش (Bounce Rate) است.

با استفاده از امکانات مقایسه (Comparison) میتوانید با انتخاب نرخ پرش (Bounce Rate) در منوی کشویی بخش متریک کیفیت منابع مختلف را مشاهده نمایید.

این ابزار به شما این امکان را میدهد که بتوانید نرخ پرش هر منبع را با استفاده از میانگین متریک مورد نظر با یکدیگر مقایسه نمایید. اگر نرخ پرشی بالاتر از میانگین کل نرخ پرش سایت باشد به رنگ قرمز و اگر پایین تر از میانگین نرخ پرش باشد به رنگ سبز نشان داده خواهد شد. در این بخش ما بدنبال منابعی هستیم که کمترین تغییرات را از میانگین دارند و یا اینکه رنگ آنها سبز است. اگر در منبعی نرخ پرش بالاتر از میانگین مشاهده نمایید احتمال این هست که صفحه فرود کاربر محتوای مد نظر او را برایش نشان نداده باشد.

فیلترینگ در گزارشات ترافیک

اگر در این بخش نیاز داشته باشید که فیلتری بر اساس منبع خاصی داشته باشید میتوانید براحتی در باکس فیلترینگ اسم مورد نظر منبع را وارد نمایید.بعنوان مثال میتوانید Google را در این باکس وارد نمایید تا به شما تمامی فعالیتهای بازاریابی گوگل نمایش داده شود.

و یا اگر نیاز دارید که منابع ارگانیک به شما نمایش داده شود میتوانید در این باکس Organic را وارد نمایید تا منابع سرچ غیر پولی به شما نمایش داده شود.

گزارشات کانالها (Channels) چیست؟

از جمله روشهای دیگر بررسی میزان تعامل کاربران با وبسایت گزارشات کانالها است. برای دسترسی به این گزارشات از منوی پیمایشی سمت چپ در زیر بخش All Traffic وارد زیر بخش Channels شوید.

در گزارشات کانال که منابع (Source) مختلف را تحت کانالهای اصلی دسته بندی مینماید میتوانید ترافیک وبسایت را بر اساس منابع ارگانیک، اجتماعی، مستقیم، ارجاعی، نمایش و … قرار داد.

با کلیک بر روی هر کانال میتوانیم جزئیات آن را مشاهده نماییم.

گزارشات ارجاعی (Referral) چیست؟

اگر بخواهید گزارشات ترافیک وبسایت را بر اساس اینکه چه صفحاتی به وبسایت شما بک لینک داده اند مشاهده نمایید میتوانید به گزارشات ارجاعی (Referral) مراجعه نمایید.

همچنین میتوانید با کلیک بر روی هر بک لینک جزئیات صفحاتی از آن وبسایت که به شما بک لینک داده اند را مشاهده نمایید.

اگر میخواهید ببینید که به کدام صفحات از وبسایت شما لینک داده شده است میتوانید از قسمت بالای جدول، بُعد ثانویه (Landing page) در نظر بگیرید تا دریابید که کدام سایتها ترافیک به صفحات مخصوصی از وبسایت شما روانه نموده اند.

با استفاده از این ویژگی میتوانید همکاری دوجانبه ای را با این وبسایتها برای تبلیغات داشته باشید.

نتیجه گیری

برای بررسی ترافیک وبسایت از منابع مختلف و همچنین بررسی کمپین های بازاریابی و تبلیغاتی میتوانیم از گزارشات جذب (Acquisition Reports) یا ترافیک وبسایت استفاده نماییم. علاوه بر این برای بررسی تمامی بک لینک ها و همچنین لندینگ پیجهای مرتبط با هر بک لینک میتوانیم از گزارشات ارجاعی در این بخش استفاده نمود. اگر نیاز به ایجاد کانالهای مختلفی برای بررسی منابع ترافیک وبسایت داشته باشید در گزارشات کانال این امکان برای شما فراهم شده است.

ایران المنتور

ما در تیم تولید محتوای ایران المنتور، در تلاش هستیم تا برگزیده ترین مقالات آموزشی در زمینه وردپرس و المنتور را برای شما فراهم کنیم.