گزارشات رفتار کاربران (Behavior Reports) در گوگل آنالیتیکس

گزارشات رفتارکاربران (Behavior)

گزارشات رفتار کاربران نحوه تعامل کاربران با سایتتان را نشان میدهد. این گزارش میتواند شامل موارد مختلفی همانند محتوایی که کاربران دیده اند تا نحوه پیمایش آنها در بین صفحات مختلف وبسایت باشد.

مشاهده ویدئو

آنچه در این مطلب می خوانید

دسترسی به گزارشات رفتار کاربران

گزارشات رفتار کاربران (Behavior) را میتوانید از قسمت نوار پیمایشی سمت چپ در گوگل آنالیتیکس بیابید.

گوگل آنالیتیکس با استفاده کد جاوایی که درهد سایت قرار میگیرد اطلاعات را از سایت جمع آوری مینماید. در واقع هر زمان که کاربری صفحه ای از وبسایت شما را لود میکند این کد رهگیری یک Pageviews یا بازدید از پیج را محاسبه مینماید که متریک های مختلفی را بر اساس بازدید از پیج جمع آوری مینماید.

تعداد کل بازدید از صفحات (All Pageviews)

در بخش گزارشات رفتاری کاربران در گوگل آنالیتیکس در زیر بخش محتوای سایت (Site Content) میتوان به گزارشات تعداد کل بازدید صفحات (All Pageviews) دسترسی داشته باشید.

در این بخش میتوان به گزارشات مختلفی همانند تعداد کل بازدید هایی که از صفحات مختلف وبسایت شده است دسترسی پیدا کنید.

در جدول مربوط به تعداد کل بازدید از صفحات ( All Pageviews) اطلاعات برحسب URI آدرس وبسایت نمایش داده میشود. URI بخشی از URL است که پس از نام اصلی دامنه قرار میگیرد.

اگر بُعد اولیه را به عنوان صفحه (Page Title) تغییر دهید شما میتوانید این گزارش را با عناوین لیست شده در HTML وب پیج ببینید.

متریک هایی همانند میانگین مدت زمان حضور کاربر در صفحه و همچنین نرخ پرش برای میزان تعامل کاربران با صفحات مختلف وبسایت استفاده میشوند.

شما میتوانید گزارشات را بر حسب این متریک ها مرتب نمایید تا صفحاتی که عملکرد ضعیفی دارند را سریعا یافته و برای بهبود عملکرد آنها اقداماتی را انجام دهید و در مورد محتوایی که میخواهید در آینده منتشر نمایید تصمیم گیری نمایید.ِ

محتوای طبقه بندی شده (Content Drilldown)

با استفاده از گزارشات Content Drilldown میتوانید اطلاعات گزارش صفحات وبسایت را بر اساس طبقه بندی های محتوای وبسایتتان مشاهده نمایید.

در واقع در این بخش گروه بندی هایی بر اساس ساختار آدرس وبسایت شما ایجاد میگردد.

محتواهای وبسایت شما به صورت سلسله مراتبی میباشد وامکان دارد محتوایی در سایت شامل چند و یا تنها یک سطح (Level) باشد.

همچنین میتوانید با کلیک بر روی هر آدرس صفحاتی که زیر گروه آن صفحه اصلی به حساب می آیند را ببینید.

اگر نیاز دارید عملکرد محتوا رادر بخش خاصی از وبسایتتان مشاهده نمایید گزارشات محتوای طبقه بندی شده میتوانند بسیار برای شما مفید باشند.

با انتخاب نمودار دایره ای در بخش نمایش میتوانید به سرعت محبوبترین بخشهای وبسایتتان را از دید کاربران مشاهده نمایید.

صفحات فرود (Landing Pages)

گزارش صفحات ورود (Landing Pages) در زیر بخش محتوای سایت (Site Content) صفحاتی از وبسایت را که کاربران اولین بار به آن صفحات فرود داشته اند و وارد وبسایت ما شده اند را نشان میدهد.

صفحات فرود صفحاتی هستند که در هر دوره (Session) اولین صفحاتی هستند که کاربر به آنها وارد میشود. با استفاده از این گزارشات میتوانید تعداد پرشها و نرخ پرش برای هر صفحه فرود را مشاهده نمایید. نرخ پرش بالا نشان دهنده این است که محتوای صفحه فرود مربوط به آن کاربران نمیباشد.

صفحات خروج (Exit pages)

گزارش صفحات خروج(Exit Pages) در زیر بخش محتوای سایت، به شما صفحاتی را گزارش میکند که کاربران از انها خارج شده اند. شاید صفحاتی از وبسایت شما نیاز باشد که نرخ خروج بالایی نداشته باشند.

بنابراین بررسی دوره این این گزارش میتواند به شما در تعیین میزان نرخ خروج این صفحات کمک کند و اگر صفحه ای مشکلی با نرخ خروج بالا داشته باشد در بهبود عملکرد و محتوای آن تلاش نمود.

گزارش رویدادها (Events)

گزارش رویدادها (Events) نحوه تعامل کاربر با عناصر خاص وبسایت شما را دنبال میکند.

حال این عناصر خاص میتواند یک لینک دانلود، کلیک بر روی ویدیو برای پخش و یا یک لینک باشد که در صفحه وبسایت خود قرار داده اید.

نتیجه گیری

در گزارشات رفتاری کاربران در گوگل آنالیتیکس میتوانید اطلاعات مختلفی را از نحوه تعامل، پیمایش، بازدید صفحات، رفتار ورود و خروج و … را در این بخش میتوانید مشاهده نمایید. اگر نیاز به بررسی محتوای صفحات مختلف و یا اینکه ساختار محتوایی وبسایت دارید این گزارشات برای شما بسیار مفید است.

ایران المنتور

ما در تیم تولید محتوای ایران المنتور، در تلاش هستیم تا برگزیده ترین مقالات آموزشی در زمینه وردپرس و المنتور را برای شما فراهم کنیم.