گزارشات مخاطبین (Audience Reports) گوگل آنالیتیکس

گزارشات مخاطبین در گوگل آنالیتیکس (Google Analytics)

یکی از مفید ترین گزارشات در گوگل آنالیتیکس گزارشات مخاطبین Audience Report میباشد که اطلاعاتی از کاربرانی که از وبسایت شما دیدن کرده اند را میدهد. برای آشنایی با این گزارشات میتوانید ویدیو زیر را مشاهده نمایید

مشاهده ویدئو

آنچه در این مطلب می خوانید

دسترسی به گزارشات مخاطبین

گزارشات مخاطبین (Audience Reports) گوگل آنالیتیکس در نوار پیمایشی سمت چپ در بخش Audience قرار دارد. با استفاده از این گزارش مشخصات کاربران وبسایت خود را خیلی بهتر میتوانید متوجه شوید.

در این بخش گزارشات مختلفی بر اساس کشور، زبان، تکنولوژی مورد استفاده، سن، جنس، میزان همراهی و وفاداری کاربران و علایق و سلایق کاربران برای شما ارائه گردیده است.

گزارش کاربران فعال (Active Users )

با استفاده از این گزارش در زیر بخش گزارشات مخاطبین (Audience Reports) ، تعداد کاربرانی که حداقل یک دوره در وبسایت شما داشته‌اند را میتوانید مشاهده نمایید. این گزارش را میتوانید بر حسب یک روز گذشته، 7 روز گذشته، 14 روز گذشته و 30 روز گذشته داشته باشید که به آن Site reach و یا Stickiness میگویند.

اگر فعالیتهای بازاریابی و محتواسازی وبسایت شما کاربران را تشویق به بازدید و بازگشت به وبسایت نمایند روند تعداد کاربران فعال در طول زمان صعودی خواهد بود.

گزارشات دموگرافیک وعلایق(Demographic and Interest)

گوگل آنالیتیکس با استفاده از گزارشات دموگرافیک اطلاعاتی در مورد سن و جنس کاربران مراجعه کننده به سایت را به شما میدهد. علاوه بر این در پایین بخش گزارشات دموگرافیک گزارشات علایق کاربران قرار دارد که به شما گزارشاتی مبتنی بر علایق و سلایق کاربران همانند نوع تکنولوژی مورد استفاده، موزیک مورد علاقه، سبک زندگی و سفر و … را میدهد.

این اطلاعات را میتوان از دو جهت مفید دانست.

  1. اگر شما جامعه هدفتان را بشناسید این اطلاعات به شما کمک میکند که بفهمید آیا در مسیر درستی برای تجارتتان گام برداشته اید و توانسته اید جامعه هدفی که مد نظرتان است را دنبال کنید یا خیر.
  2. این گزارش راهنمایی مفید برای تصمیم گیری در مورد تعیین استراتژی محتواسازی و بازاریابی تان میتواند باشد تا با استفاده از آن بتوانید کمپین های تبلیغاتی و بازاریابی خودتان را در بین مخاطبین بهینه نمایید.

سلایق و علایق به سه دسته تقسیم بندی میگردند که عبارتند از

  1. دسته بندی مربوط به سبک زندگی (Affinity Category)
  2. دسته بندی های مربوط به بازار و محصولات (In-market Segment)
  3. دسته بندی های خاص دیگر (Other category)

حتما به یاد داشته باشید که برای دیدن اطلاعات دموگرافیک و سلایق و علایق شما حتما باید امکانات تبلیغاتی (Advertising Features) را در گزارشات دموگرافیک و سلایق و علایق (Demographics and Interest) برای هر Property در حساب کاربری خود در گوگل آنالیتیکس فعال کرده باشید. برای فعال کردن میتوانید از طریق بخش زیر تنظیمات مورد نظر را فعال نمایید.

Admin > Property Seettings > Advertising Features > Enable Demographics and Interest Reports

زمانی که این گزینه فعال گردید شما میتوانید گزارشات مربوط به سن و جنس و سلایق و علایق مربوط به کاربران خود را مشاهده نمایید. امکان دارد دو تا سه روز زمان ببرد که این گزارشات برای شما به نمایش در آید. همچنین اگر ترافیک وبسایت شما خیلی پایین باشد و یا بخش بندی (Segment) که انجام داده اید کوچک باشد امکان دارد که گزارشات دموگرافیک برای شما نشان داده نشود.

گزارشات جغرافیایی (Geographic)

گزارشات جغرافیایی در بخش Geo یکی از مفیدترین گزارشات بخش گزارشات مخاطبین (Audience Reports) میباشد. بر حسب آدرس آی پی (IP Address) کاربران میتوانید قاره، کشور و شهر مخاطبین سایت را مشخص نمایید.

توجه داشته باشد که در زیربخش Location در این قسمت نقشه جهان رنگی نمایش داده شده است که میتوانید آنرا بر اساس متریک های مختلف تغییر دهید.

بعنوان مثال با تغییر متریک به درصد بازدید کنندگان جدید (Percent of New Visits) به شما اجازه داده میشود که بتوانید بازارهای بالقوه خود را بر اساس ترافیک وبسایتتان مشخص نمایید. این میتواند به شما کمک نماید که بتوانید برای وفادار کردن مشتری ها در مناطق خاص سرمایه گذاری نمایید و بتوانید بازدید کنندگان جدید را به مشتری های دائمی خود تبدیل نمایید.

همچنین با استفاده از جدول قرار داده شده در پایین این نقشه میتوانید مناطقی که نرخ بالایی از تبدیل ( یا معامله) را دارند اما ترافیک پایینی نیز دارند مشخص نمایید که در واقع مشخص کننده بازارهای بالقوه ای میباشد که از آن استفاده کمتری کرده اید و باید برای آن هدف گذاری و یا تبلیغات نمایید. تکنیک تحلیلی دیگر تعیین نقاط جغرافیایی است که در آن بازدید کنندگان زیادی دارید اما عملکرد این مناطق پایین تر از میزان میانگین است. به عنوان مثال اگر مناطق خاصی، میانگین نرخ پرش بالایی داشته باشند ممکن است که شما نیاز به بهینه سازی تبلیغات یا محتوای وبسایت داشته باشید و یا شاید نیاز باشد که تبلیغاتتان و یا محتوای سایتتان را به زبان محلی آن ناحیه ترجمه نمایید و یا محتوای خاص جغرافیایی تهیه نمایید.

رفتار کاربران (Behavior)

در پایین قسمت Geo گزارشات مربوط به رفتار کاربران (Behavior) را میتوانید مشاهده نمایید. با استفاده از این گزارش میتواند مشخص نمایید که کاربران چه وقتهای از وبسایت دیدن می‌نمایند و به وبسایت شما بازمیگردند.این گزارش در زیر بخش گزارشات مخاطبین (Audience Reports) میتواند در اینکه آیا کاربران برای مراجعه به وبسایت اقدام میکنند یا خیر مفید می‌باشد.

در این گزارش بخش های مختلفی از جمله گزارش کاربران جدید در مقابل کاربران بازگشتی (New vs. Returning Visitors)، گزارش میزان و درصد افرادی که اخیرا در وبسایت بوده اند (Frequency and Recency ) و همچنین گزارش میزان همراهی کاربران با وبسایت (Engagement) را مشاهده نمایید. در این بخش از گزارشات می‌توانید مقایساتی را در طول زمان داشته باشید تا ببینید که چگونه وفاداری مشتری ممکن است تغییر کند و بر اساس نسبت کاربران جدید در مقابل بازگشتی اهداف وبسایت و فعالیتهای بازاریابی خود را تنظیم نمایید.

گزارشات تکنولوژی و موبایل (Technology and Mobile )

این گزارش ها میتوانند به شما در تنظیم دقیق سایت کمک کنند تا از عملکرد کامل دستگاه ها و مرورگرهای مختلف اطمینان حاصل نمایید.

گزارشات گوگل آنالیتیکس

گزارشات تکنولوژی (Technology) مربوط به مرورگر و سیستم عامل و همچنین شبکه اینترنتی مورد استفاده کاربران میباشد.

به عنوان مثال با استفاده از گزارش Browser and Operating systems میتوانید اگر مشکلی با مرورگر خاصی دارید را سریعا مشخص نموده و در جهت رفع آن اقدام نمایید.

در پایین این گزارش میتوانید گزارش مربوط به موبایل (Mobile) را مشاهده نمایید که به شما اجازه میدهد که بتوانید جزئیات بیشتری درباره وسایلی که وبسایت شما را بارگیری کرده اند، مشاهده نمایید. این اطلاعات میتواند شامل اسم و مدل موبایل، سیستم عامل، نوع ورودی وهمچنین دیگر ابعاد همانند وضوح صفحه نمایش را در این قسمت مشاهده نمایید. با استفاده از این گزارش میتوانیم نسخه های بهینه شده ی وبسایت برای تبلت و موبایل را بهتر و دقیقتر توسعه دهیم تا رضایت کاربران خود را بیشتر جلب نماییم. همچنین در بخش گزارشات موبایل میتوانید گزارشات ترافیک خود را بر حسب اسمارت فون، تبلت و لپتاپ و کامپیوتر مشخص نمایید.

با استفاده از این گزارش میتوانید ببینید که کاربرانی که با موبایل از وبسایت شما دیدن کرده اند در طول زمان چقدر رشد داشته اند. اگر وبسایت شما نرخ بالایی از پرش را در موبایل در مقایسه با نسخه دسکتاپ سایت دارد شاید نیاز باشد که ورژن بهینه شده موبایل سایتتان را نیز راه اندازی نموده که کاربر حس راحت تری در نسخه موبایلی داشته باشد که از نظر محتوایی و پیمایشی دچار مشکلی نباشد.

الگوریتم Mobile-First-Index

گزارش موبایل به دلیل استفاده گوگل از الگوریتم Mobile First Index از اهمیت بسیار زیادی در گوگل آنالیتیکس برخوردار است. در سال 2016 در گزارشی از سوی گوگل اعلام گردید که در حدود 55% از کاربران جستجوی خود را در بستر وبسایت از طریق موبایل انجام داده اند و این مقدار بعضا در برخی از سایتها تا 85% نیز گزارش گردید. رتبه بندی گوگل جدیدا بر این اساس میباشد و نسخه موبایل وبسایت باید به صورت کاملا بهینه و کارآ باشد تا گوگل به سایت شما رتبه خوبی دهد.

نتیجه گیری

اگر نیاز دارید در مورد رفتار مشتری و مشخصات و ویژگیهای کاربر اطلاعاتی را بر حسب مناطق جغرافیایی، کاربران جدید در مقابل کاربران بازگشتی و … کسب نمایید این بخش از گزارشات گوگل آنالیتیکس میتواند برای شما بسیار مفید باشد. اگر سوالی در مورد گزارشات مخاطبین دارید آنرا در قسمت نظرات وارد نمایید.

ایران المنتور

ما در تیم تولید محتوای ایران المنتور، در تلاش هستیم تا برگزیده ترین مقالات آموزشی در زمینه وردپرس و المنتور را برای شما فراهم کنیم.