گزارشات تکمیلی در گوگل آنالیتیکس

تحلیل گزارش گوگل آنالیتیکس

گزارش های تکمیلی در Google Analytics شامل اطلاعات عمیق تری می‌باشد و گزینه ها و منوهای بیشتری برای تجزیه و تحلیل داده ها به شما ارائه میگردد.

مشاهده ویدئو

آنچه در این مطلب می خوانید

گزارشات تکمیلی در گوگل آنالیتیکس در پایین گزارشات اجمالی میباشد(view full report). که در واقع این قسمت بسط بخش چکیده گزارشات در قسمت نوار پیمایشی سمت چپ میباشد.

حال بیایید نگاهی به گزارشات تکمیلی بیندازیم .

گزارشات تکمیلی در گوگل آنالیتیکس

هنگامی که گزارشات تکمیلی را باز میکنید لینک هایی را در زیر بخش segment picker میبینید که انواع مختلف داده های به نمایش در آمده در جدول زیر را در گزارشات کنترل مینماید.

در لینک خلاصه(summary)، خلاصه ای از بُعد تعیین شده میباشد که بر اساس قیف خرید که در فصل یک به شما گفته شد دسته بندی و به نمایش در می‌آید که نمایش متریک ها به سه دسته Behavior، Acquisitioin و Conversion میباشد. این روش نمایش برای تفسیر راحتتر میباشد.

لینک استفاده از سایت (site usage) متریک های رفتاری همانند تعداد کاربران، میانگین دوره های هر کاربر، کاربران جدید، تعداد دوره، تعداد صفحات هر دوره و میانگین مدت زمان دوره را در این بخش خواهید دید.

لینک اهداف (Goals) به شما متریک هایی بر اساس تعداد اهدافی که مشخص نموده اید را نشان خواهد داد و اگر هدفی را در گوگل آنالیتیکس تعیین نموده باشید این لینک برای شما به نمایش در خواهده آمد .

در پایان لینک تجارت الکترونیکی (Ecommerce) به شما متریک های معاملاتی را نشان خواهد داد اگر گزینه Ecommerce را در view گوگل آنالیتیکس تنظیم کرده باشید. حال به بخش summary برمیگردیم.

تعویض بُعد در گزارشات تکمیلی

در پایین نمودار، جدول داده های اصلی وجود دارد. در این بخش میتوانید ببینید که اولین ستون سمت چپ بعد یا Dimension اخیر را به شما نمایش خواهد داد که همان Country یا کشور است که در واقع در آخرین دسته بندی دموگرافیک قرار داردکه ما در چکیده گزارشات انتخاب نموده ایم. شما اطلاعاتی را که میخواهید به شما نشان داده شود را بین بُعد های مختلفی همانند شهر، قاره و یا زیر قاره با کلیک کردن بر روی لینکهای قرار داده شده در بالای جدول داده میتوانید انتخاب نمایید.

انتخاب بُعد ثانویه در گزارشات تکمیلی

علاوه براین میتوانید بعد دیگری را نیز برای تحلیل خاصتری به جدول اضافه نمایید که به این بعد جدید بعد ثانویه میگوییم (Secondary Dimension) که تکنیکی رایج در هنگام تحلیل داده ها میباشد. بعنوان مثال شما میتوانید بعد ثانویه ای به عنوان Device category به گزارشات لوکیشن اضافه نمایید تا مشاهده نمایید که چه نوع وسایلی به وسیله مردم در لوکیشنهای مختلف هنگامی که از وبسایت شما بازدید میکرده اند استفاده شده است.

نحوه نمایش جداول در گزارشات تکمیلی

در این قسمت شما میتوانید ببینید که هر سطر از جدول یک بخش مختلف از ترافیک وبسایت را بر حسب بعد کشور نشان میدهد. به خاطر داشته باشید که آنالیتیکس تنها به شما 10 سطر اول داده ها را نشان میدهد و ستونها هم تا حدی که در صفحه نمایشگر امکان نمایش آن باشد نشان داده خواهد شد. برای دیدن سطرهای بیشتردر پایین جدول با استفاده از منوی کشویی در پایین صفحه میتوانید انتخاب نمایید که چند سطر به شما نشان داده شود و یا اینکه از نشانگرهای راست و چپ برای تغییر سطرها به صورت ده تایی انجام دهید. اگر میخواهید تمامی ستونها را ببینید باید از نوار پیمایشی افقی پایین جدول استفاده نمایید.

مرتب سازی اطلاعات در جداول

داده های جدول را میتوانید به طرق مختلفی آنالیز و تحلیل نمایید. با کلیلک بر روی عنوان هر ستون میتوانید اطلاعاتی را که به شما نمایش داده میشود بر حسب آن ستون به صورت صعودی و یا نزولی مرتب نمایید. فلش بر روی عنوان هر ستونی باشد نشان دهنده این است که دسته بندی اطلاعات برای شما بر حسب آن ستون صورت گرفته است. به خاطر داشته باشید که به صورت پیش فرض دسته بندی اطلاعات در جدول بر حسب متریک کاربران Users به صورت نزولی برای شما مرتب گردیده است.

فیلتر کردن اطلاعات جداول در گزارشات تکمیلی

علاوه بر این شما میتوانید اطلاعاتی را که به شما در جدول نشان داده میشود را برای فوکوس بیشتر بر بخش خاصی از ترافیک که معنادار میباشد فیلتر نمایید. این فیلتر از طریق باکسی که در بالای جدول قرار دارد قابل انجام است. بعنوان مثال شما میخواهید ترافیکی که به شما نمایش داده میشود تنها شامل ترافیک کشور هندوستان باشد که با نوشتن India در این باکس میتوانید اطلاعات ترافیک کشور هندوستان را به تنهایی داشته باشید. در کنار این باکس گزینه Advanced یا پیشرفته فیلتر وجود دارد که کار با آن را در بخش پیشرفته یاد خواهید گرفت.

نمایش گزارشات تکمیلی در گوگل آنالیتیکس

گزارشات تکمیلی در گوگل آنالیتیکس امکان نحوه نمایش داده ها را به روشهای مختلف برای شما امکانپذیر میکند. درکنار لینک Adavanced چندین گزینه مختلف نمایش اطلاعات وجود دارد.

  • نمایش data table: نمایش پیش فرض برای بیشتر گزارشات میباشد. این گزینه اطلاعات شما را بر حسب اطلاعاتی متریکی که به سه بخش Behavior, Acquisition و Conversion دسته بندی شده است را برای گزارشات Audience و Acquisition مرتب مینماید.
  • گزینه Pie chart: نمودار دایره ای بر اساس داده های شما ایجاد مینماید. این به شما کمک میکند که که درصدهای کل را با مقایسه نمایید همانند اینکه چند کاربر از لپتاپ، موبایل و یا تبلت استفاده کرده اند. شما میتوانید متریک مد نظری که میخواهید در این نمودار به شما نشان داده شود را درتب کشویی در قسمت بالای نمودار مشخص نمایید.
  • گزینه نمایش performance: به شما نمودار میله ای از داده ها را نشان میدهد. این به شما امکان میدهد که بخشهای مجزا را در کنار یکدیگر با هم مقایسه کنید همانند اینکه چه کشورهایی بالاترین ترافیک را دارند. شما همچنین میتوانید با استفاده از تب کشویی متریک های مختلف مد نظرتان را در این بخش انتخاب نمایید تا گوگل آنالیتیکس آنها را به صورت میله ای به شما نمایش دهد.
  • گزینه نمایش Comparison: که به شما نمودار میله ای را نشان میدهد که میتوانید از آن سریعا مشخص نمایید که هر ورودی در داخل جدول مقدار بالاتری از میانگین آن متریک دارد یا پایین تر.اگر مقداری برای یک سطر بالاتر از میانگین باشد آنرا به رنگ سبز به شما نمایش خواهد داد و در غیر اینصورت آنرا به رنگ قرمز به شما نمایش خواهد داد. در این قسمت نیز میتوانید با استفاده از منوی کشویی نوع متریک مد نظر خودتان را انتخاب کنید.
  • گزینه نمایش Pivot: یک جدول توافقی برای شما ایجاد مینماید که میتوانید بر حسب سطر و ستون بعد های مختلفی را برای مقایسه وارد نمایید. به عنوان مثال برای یک جدول توافقی میتوانید نرخ پرش و تعداد دوره ها هر لندینگ پیج و نوع وسیله را وارد نمایید.

ایران المنتور

ما در تیم تولید محتوای ایران المنتور، در تلاش هستیم تا برگزیده ترین مقالات آموزشی در زمینه وردپرس و المنتور را برای شما فراهم کنیم.