نصب گوگل آنالیتیکس در وردپرس

نصب گوگل آنالیتیکس در وردپرس

زمان آن رسیده که مشتری های خود را بیشتر شناخته و  اطلاعات مورد نیازی که برای شروع توسعه کسب و کارتان نیاز دارید را به دست بیاورید. ابزارهای مختلفی برای بررسی و رصد ترافیک وبسایت همانند Google Analytics وجود دارد. در این مقاله یاد میگیریم که چگونه نصب گوگل آنالیتیکس در وردپرس را انجام دهیم.
راه های بسیار مختلفی برای بهینه سازی یک وبسایت و توسعه کسب و کار وجود دارد.  اما چه ابزاری برای تشخیص رفتار بازدید کنندگان از یک وبسایت وجود دارد؟

آنچه در این مطلب می خوانید

ثبت نام در Google Analytics

از هر یک از روشهایی که در ادامه برای نصب Google Analytics استفاده نمودید نیاز به داشتن یک حساب کاربری بر روی پلت فرم دارید. از آنجایی که گوگل برخی از امکانات خود را بر روی کابران ایرانی ف.ی.ل.ت.ر کرده است بنابراین برای دسترسی به گوگل آنالیتیک باید از ف.ی.ل.ت.ر ش.ک.ن استفاده نمایید.

آموزش مرحله به مرحله نصب گوگل آنالیتیکس در وردپرس

مرحله اول : پس از فعال کردن VPN وارد لینک زیر شوید. پس از ورود بر روی دکمه sing in to Analytics کلیک کنید
https://www.google.com/analytics

نصب گوگل آنالیتیکس در وردپرس

مرحله دوم : در این مرحله اگر از قبل وارد اکانت گوگل خود نشده باشید، باید به صفحه ی ورود به اکانت جیمیل وارد می شوید و در غیر این صورت وارد صفحه ی Sign Up گوگل آنالیتیک خواهید شد. پس از ورود به صفحه ی مورد نظر آدرس جیمیل و رمز عبور خود را وارد نمایید و بر روی Next کلیک کنید

مرحله سوم : حال وارد صفحه ی Sign Up گوگل آنالیتیکس خواهید شد.بر روی دکمه Set up for free کلیک نمایید.

مرحله چهارم : در این مرحله در فیلد Account name نامی برای حساب خود انتخاب و روی دکمه Next کلیک کنید.

مرحله پنجم : در این مرحله نوع آنالیز را Web انتخاب کرده و روی دکمه Next کلیک کنید.

مرحله ششم : در این مرحله باید مشخصات وب سایت خود را وارد نمایید.

در فیلد Website Name نام وب سایت، فیلد Website URL آدرس وب سایت، فیلد Industry Category موضوع وب سایت و در نهایت فیلد Reporting Time Zone تعیین موقعیت زمانی که ما آن را بر روی iran جایگذاری کرده ایم. پس از تکمیل مراحل فوق بر روی دکمه Creat کلیک می کنیم.

مرحله هفتم : حال قوانین گوگل آنالیتیک برای شما نمایش داده می شود که پس از مطالعه و تایید قوانین می توانید بر روی دکمه I Accept کلیک نمایید.

مرحله هشتم : پس از قبول قوانین کد Tracking ID اختصاصی به شما داده می شود که باید این کد را در Head سایت خود قرار دهید(پیشنهاد گوگل) در صورتی که از سیستم مدیریت محتوا های جوملا یا وردپرس استفاده می نمایید باید ابتدا فایل head قالب خود را پیدا کنید و سپس کد زیر را کپی و در تگ head قالب خود اضافه کنید، در صورتی که امکان پیدا کردن فایل برای شما مقدور نمی باشد نگران نباشید در ادامه مراحل می توانید به راحتی و تنها با یک افزونه این کد را در head وب سایت خود راه اندازی کنید

نصب گوگل آنالیتیکس در وردپرس

مرحله نهم : وارد مخزن افزونه های وردپرس خود شوید و عبارت Insert Headers and Footers را جستجو کنید تا افزونه مورد نظر برای شما نمایش داده شود. همچنین می توانید افزونه را این لینک نیز دانلود و به صورت دستی آن را نصب کنید.

مرحله دهم : پس از نصب و فعال کردن افزونه وارد منو پیشخوان وردپرس > تنظیمات > Insert Headers and Footers شده و در قسمت Scripts in Header کد Tracking ID را که در مرحله هشتم کپی کردیم را در این قسمت درج می کنیم و در نهایت بر روی دکمه Save کلیک می کنیم.

تبریک گوگل آنالیتیکس برای روی وب سایت شما نصب می باشد و می توانید از تمامی امکانات این سیستم استفاده نمایید.

استفاده از داشبورد Google Analytics

اگرچه به همان اندازه ساده است که این داده ها بسیار زیاد است، داشبود Google Analytics کمی پیچیده است. ممکن است که فقط با نگاه کردن به ان مضطرب و شوکه شوید اما بگذارید که هر بخش و کارهایی که انجام میدهند را به صورت جداگانه توضیح دهیم.

خانه (Home)

در سمت چپ نواری ابزاری وجود دارد که مهمترین آنها گزینه صفحه اصلی(خانه) میباشد که مهمترین اطلاعات و آمار را در این گزینه میتوان یافت. در این بخش کاربران فعال فعلی، کشور، روز، زمان، نوع دستگاه، صفحات محبوب و موارد دیگر را خواهید یافت.  همچنین پانل اطلاعاتی Ask/Insight Analytics که مستقیما به سوالات متداول پاسخ میدهد را در این صفحه خواهید یافت.

شخصی سازی (Customization)

گزینه بعدی شخصی سازی میباشد. این پنل به شما امکان میدهد که داشبور دلخواه خود را که شامل پنل آماری دلخواه  و گزارش دهی سفارشی سازی شده است را ایجاد نمایید.

گزارشات (Reports)

این بخش شامل انواع گزارشات میباشد که انواع گزارشات ریز ودرشت را شامل میشود.

زمان واقعی (RealTime)

این بخش به شما امکان میدهد فعالیت خود را در سایت مانیتور کنید. تمامی گزارش های در این بخش به طور مداوم به روز شده و تنها پس از چند ثانیه هر اتفاقی در سایت افتاده باشد را گزارش میدهد. بعنوان مثال میتوانید مشاهده نمایید چند نفر هم اکنون در سایت حضور دارند و در حال بازدید از کدام پیج ها میباشند.

مخاطبان (Audience)

این گزینه اطلاعات دقیق در مورد مشخصات دموگرافیک کاربران را به شما ارائه میدهد.در این بخش میتوانید از اطلاعات دموگرافیک، علایق و رفتارهای بازگشتی مشتری و بسیاری از موارد دیگر نیز اطلاع پیدا کنید.

کسب سود (Acquisition)

چگونگی ورود کاربران به وبسایت را از این بخش میتوان بررسی نمود. علاوه بر این از این بخش میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ترافیک سایت نیز استفاده نمایید و مشخص نمایید که کاربران ورود مستقیم داشته اند و یا اینکه از موتور جستجو استفاده کرده اند. علاوه بر این از این بخش میتوانید متوجه شوید که چقدر در تبلیغات و بازاریابی موفق بوده اید.

رفتار (Behavior)

در این برگه، از رفتار مراجعه کنندگان اطلاع پیدا خواهید کرد. بعنوان مثال از کدام پیجها دیدن کرده اند، بر روی کدام لینکها کلیک کرده اند و اینکه چگونه در پیجهای وبسایتتان گذار داشته اند.

گفتگوها (Conversation)

این بخش شامل گزارش مواردی میباشد که از کاربران سایت خواسته میشود تا آنها را تکمیل کنند که همانند ادامه دانلود یک فایل و یا ادامه بازدید از یک پیج میباشد. علاوه بر این تنظیمات را در پایین ادمین این بخش مشاهده خواهید نمود. اگر کد رهگیری را فراموش یا گم نمودید در این بخش میتوانید آنرا پیدا و یا بازیابی نمایید.

ایران المنتور

ما در تیم تولید محتوای ایران المنتور، در تلاش هستیم تا برگزیده ترین مقالات آموزشی در زمینه وردپرس و المنتور را برای شما فراهم کنیم.