چگونگی جمع آوری اطلاعات از سایت توسط گوگل آنالیتیکس

چگونگی جمع آوری اطلاعات از سایت توسط گوگل آنالیتیکس

گوگل آنالیتیکس پلتفرمی است که اطلاعات را از سایت جمع آوری، آنها را کامپایل و سپس خروجی تحلیل وبسایت را به صورت توصیف مقادیر متریک و نموداری ارائه می دهد.

آنچه در این مطلب می خوانید

نحوه ایجاد حساب کاربری درگوگل آنالیتیکس

برای اینکه بتوانیم از گوگل آنالیتیکس و خدمات بیشمار آن استفاده نماییم، قدم ابتدایی ایجاد یک حساب گوگل آنالیتیک می باشد. ایجاد حساب در گوگل آنالیتیکس فقط به یک Gmail نیاز دارد.

پس از ایجاد حساب و وارد شدن به صفحه اصلی گوگل آنالیتیکس، یک کد رهگیری جاوا به شما ارائه میگردد که باید این کد را کپی نموده و آنرا را در قسمت هد وبسایت اضافه نمایید. در واقع این کد همان مجوزی است که به گوگل آنالیتیکس اجازه جمع آوری اطلاعات از سایت شما را میدهد. وقتی که یک کاربر از یک صفحه سایت بازدید می کند این کد رهگیری اطلاعات مختلفی همانند نحوه تعامل کاربر با سایت، زبان مرورگر، نوع مرورگر، نوع دستگاهی که با آن وارد سایت شده، سیستم عامل دستگاه، منبع ترافیک سایت و… را از سایت جمع آوری میکند.

دوره (Session)

دوره یا session در گوگل آنالیتیکس

گوگل آنالیتیکس فعالیت های هر کاربر در سایت را در یک بازه زمانی که دوره (Session) نامیده می شود گروه بندی، جمع آوری و تحلیل می کند. دوره، مدت زمانی است که کاربر پس از ورود به سایت و با/بدون انجام دادن فعالیت هایی سایت را ترک میکند. همچنین اگر کاربری 30 دقیقه در سایت هیچ فعالیتی نداشته باشد آن دوره پایان میپذیرد و در صورتی که کاربر  به سایت برگردد یک دوره جدید برای وی آغاز می گردد.

نحوه پردازش و تحلیل اطلاعات در گوگل آنالیتیکس

نحوه کار با گوگل آنالیتیکس
Flat design modern vector illustration concept of website analytics search information.

گوگل آنالیتیکس با استفاده از کد رهگیری که در بالا گفته شد اطلاعات را از سایت جمع آوری، پکیج و ارسال می نماید و پس از پردازش آنها را گزارش می کند. سازماندهی و دسته بندی اطلاعات بر اساس همان مواردی است که در بالا گفته شد(مانند نوع وسیله ای که کاربر با آن به وبسایت ورود کرده، نوع مرورگر ، لوکیشن کاربر و…)

لنگه کفش پاره هم در بیابان نعمت است

اما همچنین تنظیمات پیکربندی نیز وجود دارد که به شما امکان شخصی سازی نوع پردازش داده ها را  میدهد. به عنوان مثال ممکن هست بخواهید اطلاعاتی که به شما در گوگل آنالیتیکس نمایش داده میشود شامل ترافیک داخلی شرکتتان نباشد و هر تعداد بازدیدی که در داخل شرکت از سایتتان انجام شده را در خروجی گزارشها به شما نمایش ندهد و یا اینکه  بخواهید اطلاعات ناحیه خاص جغرافیایی همانند یک شهر تجاری مهم به شما نمایش داده شود.

پایگاه داده ها و تنظیمات View در گوگل آنالیتیکس

نکته مهم که هیچگاه نباید فراموش گردد این است که پس از پردازش اطلاعات توسط گوگل آنالیتیکس، این نتایج و اطلاعات در پایگاه داده گوگل آنالیتیکس ذخیره میشود که دیگر امکان هیچ گونه تغییری در آن وجود ندارد!

پس به یاد داشته باشید پس از تنظیم پیکربندی هیچ داده و اطلاعاتی را بدون دلیل حذف نکنید و با خودتان نگویید “خب این اطلاعات که اصلا لازمم نمیشه!” چون امکان دارد بعدا به این اطلاعات ارزشمند نیاز داشته باشید. پس از پردازش و ذخیره داده ها در دیتابیس گوگل آنالیتیکس، نتایج تحلیل به عنوان گزارش های توصیفی و نموداری در گوگل آنالیتیکس به نمایش در می آید.

ساختار حساب کاربری گوگل آنالیتیکس

گوگل آنالیتیکس

حال که ساختار جمع آوری اطلاعات گوگل آنالیتیکس را متوجه شدید زمان آن رسیده که نحوه سازماندهی حسابهای گوگل انالیتیکس را بررسی کنید. شاید شما مدیر یک سازمان باشید و بخواهید افراد مختلفی از سازمانتان به گزارشاتی که در گوگل آنالیتیکس ارائه میگردد دسترسی داشته باشند. بنابراین میتوانید در گوگل آنالیتیکس حسابهای کاربری متفاوتی ایجاد کنید و مجوزهای دسترسی متفاوتی را برای آنها در نظر بگیرید و تمامی این حساب ها را تحت یک سازمان، مدیریت نمایید.

حساب کاربری، property و view در گوگل آنالیتیکس

با ایجاد حساب کاربری گوگل آنالیتیکس، به صورت اتوماتیک یک Property  که در داخل آن یک View قرار دارد برای آن حساب کاربری ایجاد میگردد. اما هر حساب کاربری گوگل آنالیتیکس میتواند چندین Property  و هر Property میتواند چندین View داشته باشد. این به شما امکان میدهد تا مجموعه داده های آنالیتیکس خود را به صورتی سازماندهی کنید که به بهترین شکل منعکس کننده فعالیت تجاری شما باشد.

ساختار دسترسی به اطلاعات سایت

حسابهایی که در گوگل آنالیتیکس ایجاد میکنید، میتواند نحوه جمع آوری داده ها و نوع دسترسی افراد به گزارشات را تعیین کند. هر حساب گوگل آنالیتیکس حداقل یک Property دارد. هر Property میتواند با استفاده از کد رهگیری (Tracking ID) منحصر به فردی که در آن Property ظاهر میشود داده ها را به صورت مستقل جمع آوری کند.

به خاطر داشته باشید که دسترسی به گزارشات در گوگل انالیتیکس  به صورت سلسله مراتبی میباشد و شما تنها امکان دیدن View های مختلف بر اساس Property که آن View ها در آن قرار دارد را دارید. همچنین در قسمت ادمین گوگل انالیتیکس نیز به ترتیب در قسمت اول account، و در قسمت دوم Property و درنهایت View را مشاهده مینمایید که بر اساس همین سلسله مراتب میباشد.

تنظیمات مشاهدات(Views)

کار با فیلترها درگوگل آنالیتیکس

با استفاده از ویژگی به نام فیلتر در تنظیمات پیکربندی میتوانید اطلاعاتی که برای هر View میخواهید نمایش داده شود را مشخص نمایید. بعنوان مثال سایت Google Store را در نظر بگیرید که محصولات خود را از سایتش در نواحی مختلف جغرافیایی میفروشد. اگر گوگل استور بخواهد که اطلاعات به صورت کل نواحی جغرافیایی داشته باشد میتواند یک View بدون فیلتر ایجاد نماید اما همچنین میتواند view های مختلفی بر اساس  نواحی جغرافیایی خاص (مانند قاره های مختلف یا کشورهای مختلف و …) داشته باشد که برای آن ناحیه خاص فیلتر شده باشد. بعنوان مثالی دیگر اگر گوگل استور بخواهد فقط داده های ترافیک خارجی را مشاهده کند(منظور از ترافیک خارجی ترافیک مربوط به تعداد بازدید از سایت است که بازدیدهای داخل سازمان یا شرکت را شامل نمیشود) باید یک view ایجاد کند که ترافیک داخلی را بر اساس آدرس IP سازمان فیلتر کند.

اهداف (Goals)

تعیین اهداف یا Goals در گوگل آنالیتیکس

در هر View شما امکان این را دارید که که اهداف (Goals) گوگل آنالیتیکس خود را تنظیم نمایید. تعیین اهداف روشی بسیار مفید است که با تعیین آنها در گوگل آنالیتیکس میتوانید آنها را ردیابی کرده و درصد پیشرفت هر یک را مشاهده نمایید. علاوه بر این با ارائه راهکارهای لازم میتوانید روند رسیدن به این اهداف را سرعت ببخشید. منظور از هدف در گوگل آنالیتیکس بعنوان مثال میتواند این باشد که چه تعداد کاربر از یک ایمیل تبلیغاتی ثبت نام کرده اند و یا اینکه چه تعداد کاربر یک محصول را خریداری کرده اند.

هوشمندانه عمل کنید

چگونگی جمع آوری اطلاعات از سایت توسط گوگل آنالیتیکس

هنگام تنظیم حساب ها، Properities و Vews کاملا متفکرانه اقدام نمایید چونکه نمیتوانید داده ها را پس از جمع آوری و پردازش توسط گوگل آنالیتیکس تغییر دهید. قبل از اینکه به سمت مجوزهای دسترسی کاربر برویم نکات مهم زیادی وجود دارد که باید در مورد view به آنها توجه کرد. View های جدید فقط از تاریخی که آنها را ایجاد میکنید و به بعد از آن داده ها و جمع آوری اطلاعات را در برمیگیرد. اگر یک View را حذف کنید تنها مدیران وبسایت میتوانند آن view را بازیابی کنند و آن هم تنها برای یک مدت زمان محدود قابل بازیابی است و در غیر اینصورت به طور دائم حذف میشود.

مجوزهای کاربر

مدیریت حسابهای کاربری در گوگل آنالیتیکس

میتوانید به دیگر کاربران اجازه دسترسی در سطح View، Property و یا  کل حساب را داد. نکته ای مهم این است که هر سطح از سطح بالاتر از آن مجوز دریافت میکند و به این معنی است که دریافت دسترسی به صورت سلسله مراتبی میباشد. به عنوان مثال اگر به یک حساب کاربری دسترسی دارید همچنین مجوز دسترسی یکسان به Properties و Views  زیرین را نیز دارید.  اما اگر تنها به یک view دسترسی دارید آنگاه اجازه دسترسی برای اصلاح Property و یا حساب کاربری مرتبط با اون View را ندارید.

مدیریت کاربران

با وارد شدن در قسمت Admin، گوگل انالیتیکس به شما اجازه میدهد مجوزهای کاربر را بر حسب مدیریت کاربران (Manage User) ، ویرایش (Edit) ، همکاری (Collaborate) و خواندن و تحلیل (Read and Analyze)  تنظیم کنید.

  • Manage Users: به کاربران اجازه میدهد که دسترسی کاربر را به حساب ، Property و یا view اضافه و یا حذف نماید.
  • Edit: به کاربران اجازه میدهد که تغییراتی را در تنظیمات پیکربندی انجام دهند.
  • Collaborate: به کاربران اجازه میدهد که مواردی همانند داشبورد یا تنظیمات اندازه گیری خاص را به اشتراک بگذارند.
  • Read and Analyse:  به کاربران اجازه مشاهده اطلاعات، تحلیل گزارشات و ایجاد داشبورد را میدهد، اما آنهارا از ایجاد تغییرات یا اضافه کردن کاربران جدید محدود میکند.

نحوه پیکر بندی حساب کاربری، Propertie و views میتواند بر نحوه جمع آوری داده های شما تاثیر بگذارد. در اجرای Google Analytics کاملا باید به صورت آگاهانه عمل کرد و مطمئن بود که که Properties و views اطلاعات شما با ساختاری کلی تجاری شما همراستا باشد.

Google Analytics Demo Account

هنگامی که شما برای سایت خود حساب کاربری گوگل آنالیتیکس را فعال می نمایید به دلیل اینکه شما به تازگی کار با گوگل آنالیتیکس را آغاز نموده اید و هیچ گونه داده معتبری درگوگل آنالیتیکس برای سایت شما ثبت نگردیده است بنابراین برای راحتی کاربران و اینکه کاربران بتوانند با اطلاعات مجازی و پایلوت با گوگل آنالیتیکس تمرین کرده و به صورت کامل با بخشهای مختلف آن آشنا شوند، گوگل آنالیتیکس حساب کاربری گوگل آنالیتیکس دمو را ارائه میدهد. در این حساب کاربری شما میتوانید با استفاده از بخشی از اطلاعات که به صورت پایلوت از Google Merchandise Storeجمع آوری گردیده است استفاده نموده و تمرین خود را با گوگل آنالیتیکس آغاز نمایید. در گوگل آنالیتیکس دمو تقریبا تمامی بخشهای مورد نیاز برای یادگیری فعال میباشد. لینک گوگل آنالیتیکس دمو در بخش زیر قرار داده شده است. قبل ار ورود به این لینک حتما باید حساب کاربری خود را در گوگل آنالیتیکس ایجاد کرده باشید و حتما به خاطر داشته باشید که قبل از شروع کار با گوگل آنالیتیکس و یا گوگل آنالیتیکس دمو حتما باید از ف.ی.ل.ت.ر.ش.ک.ن خود را روشن نموده و سپس بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

لینک دسترسی به گوگل آنالیتیکس دمو اکانت.

ایران المنتور

ما در تیم تولید محتوای ایران المنتور، در تلاش هستیم تا برگزیده ترین مقالات آموزشی در زمینه وردپرس و المنتور را برای شما فراهم کنیم.