دوره تخصصی UI باالمنتور

نحوه استفاده از FTP برای بارگذاری فایل ها در وردپرس

نویسنده : ایران المنتور
بدون دیدگاه
آخرین بروزرسانی : 18 شهریور, 1400

به طور معمول برای آپلود تصاویر، ویدئو ها  و پرونده های رسانه ای شما به FTP احتیاج ندارید. و به راحتی می توانید محتوای مدیا خود را از بخش پیشخوان وردپرس آنها را بارگذاری نمایید. شما به FTP نیاز دارید تا بتوانید فایلها را به صورت دستی در وردپرس بارگذاری کنید. شما می توانید برای اهدافی مختلف مانند عیب یابی  و رفع خطاهای احتمالی وردپر خود می توانید از این پروتکل استفاده نمایید. FTP یا همان File Transfer Protocol روشی ساده برای بازگذاری فایل ها در وب سایت شما است. در این مقاله نحوه استفاده از FTP برای بارگذاری فایل ها در وردپرس را به شما نشان خواهیم داد.

Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

آنچه در این مطلب می خوانید

FTP چیست ؟

FTP یک پروتکل انتقال فایل کوتاه است. که این امکان را به شما می دهد تا فایل ها را از رایانه خود به حساب میزبانی وب سایت خود انتقال دهید.

اتصال به وردپرس با استفاده از نرم افزار FileZilla

ابتدا باید نرم افزار FileZilla نسخه FTP client را بر روی رایانه خود نصب کنید. FTP client برنامه ای است که به شما کمک می کند که به وب سایت خود متصل شوید، و فایل های را با استفاده از پروتکل FTP انتقال دهید.

وقتی نرم افزار FileZilla را اجرا می کنید از شما می خواهد جهت اتصال اطلاعات ورود به هاست میزبان خود را وارد نمایید. شما می توانید با ورود به پنل هاست خود یک اکانت FTP ساخته و از آن جهت اتصال به FileZilla استفاده نمایید.

نحوه ساخت اکانت FTP در سی پنل (cPanel)

ابتدا وارد هاست شوید و از بخش FILES بر روی FTP َAccounts کلیک کنید.

قبل از ایجاد اکانت FTP لازمه بدونید که در هاست به صورت پیشفرض یک اکانت FTP از پیش ساخته شده وجود دارد  که غیر قابل حذف و ویرایش می باشد.

در ابتدای صفحه FTP Accounts عنوان Add FTP Account قابل مشاهده می باشد. در این قسمت می توانیم شروع به ایجاد اکانت FTP در سی پنل  کنیم.

Log In: در این قسمت ما باید نام کاربری اکانت خود را وارد نماییم. برای مثال ما نام کاربری test را در این قسمت درج می کنیم. در انتهای این قسمت بعد @ دامنه سایت قابل مشاهده می باشد. پس نام کابری ما در اینجا می شود [email protected]

Password: در داخل قسمت Password و (Paswword(َAgains ما باید یک پسورد قوی برای اکانت خود ایجاد کنیم. در صورتی که رمز عبور مطمئنی را سراغ ندارید می توانید بر روی دکمه Genrator کلیک کرده تا هاست برای ما یک رمز عبور مطمئن ایجاد نماید. پس از کلیک بر روی دکمه Generator هاست رمز عبوری به ما پبشنهاد می دهد. می توانید رمز عبور خود را در یک فایل NotePad قرار دهید تا به فراموشی سپرده نشود. توجه کنید که قسمت  I have copied this password in a safe place را تیک دار کرده و سپس بر روی Use Password کلیک نمایید. متوجه می شوید که هاست به صورت خودکار رمز عبور پیشهادی خود را در داخل فیلد های Password و (Paswword(َAgains قرار می دهد.

Directory: این فیلد  مهم ترین بخش در ساخت اکانت FTP می باشد. در اینجا می توانید تعیین کنید که یک کاربر به چه مسیری از سایت دسترسی داسته باشد. برای مثال اگر می خواهید کاربری فقط به پوشه افزونه های وردپرس درسترسی داشته باشه می توانید در فیلد FTP مسیر public_html/wp-content/plugins وارد نمایید. در صورتی که قصد دارید کاربر به تمامی پوشه ها و فایل های هاست دسترسی داشته باشد کافیه در این فید فقط کارکتر / را جایگذاری کنید.

Quota: در این قسمت می توان مشخص که کاربر چه مقدار از فضای هاست را می تواند اشغال و تا چه حجمی فایل آپلود کند. مقدار مورد نظر خود را می توانید با مقدار مگابایت وارد کنید. در صورتی که قصد ایجاد محدودیت ندارید می توانید گزینه Unlimited را انتخاب کنید.

در مرحله آخر برروی دکمه Create FTP Account کلیک می کنیم.

ایجاد اکانت FTP دردایرکت ادمین (DirectAdmin)

پس از ورود به هاست از بخش Domain Management وارد FTP Management می شویم.

قبل از ایجاد اکانت FTP لازمه بدونید که در هاست به صورت پیشفرض یک اکانت FTP از پیش ساخته شده وجود دارد  که غیر قابل حذف و ویرایش می باشد.

در صفحه باز شده Create FTP account را انتخاب می کنیم.

فرم ساخت ایجاد اکانت قابل مشاهده می باشد. و می توانیم شروع به ایجاد اکانت FTP در دایرکت ادمین کنیم.

FTP Username: در این قسمت ما باید نام کاربری اکانت خود را وارد نماییم. برای مثال ما نام کاربری user1 را در این قسمت درج می کنیم. در انتهای این قسمت بعد @ دامنه سایت قابل مشاهده می باشد. پس نام کابری ما در اینجا می شود [email protected]

Enter Password: در داخل فیلد  Enter Password و Re-Enter Password ما باید یک پسورد قوی برای اکانت خود ایجاد کنیم. در صورتی که رمز عبور مطمئنی را سراغ ندارید می توانید بر روی دکمه Random کلیک کرده تا هاست برای ما یک رمز عبور مطمئن ایجاد نماید. می توانید رمز عبور خود را در یک فایل NotePad قرار دهید تا به فراموشی سپرده نشود.

سطح دسترسی: در ادامه نیز باید سطح دسترسی کاربر را مشخص نمایید.

domain: با انتخاب این گزینه کاربر به یک مسیر بالاتر از public_html دسترسی دارد.

Ftp: کاربر به پوشه public_ftp دسترسی خواهد داشت.

User: با انتخاب این گزینه کاربر به پوشه Public_html که همان فایل ها و پوشه های اصلی وب سایت می باشد دسترسی خواهد داشت.

Custom: در اینجا می توانید تعیین کنید که یک کاربر به صورت سفارشی  به چه مسیری از سایت دسترسی داسته باشد. برای مثال اگر می خواهید کاربری فقط به پوشه افزونه های وردپرس درسترسی داشته باشه می توانید می توانید مسیر فایل های افزونه های وردپرس خود در این قسمت وارد نمایید.

ورود به اکانت با استفاده از FileZilla

پس از ایجاد اکانت نرم افزار FileZilla را اجرا کرده و سپس از  منو وارد File > Site Maneger  شوید.

حال شما باید اطلاعات وب سایت خود را اضافه کنید. New Site را انتخاب کنید و عنوانی برای وب سایت خود یاداشت نمایید.

در ستون بعدی در فیلد Host شما باید آدرس دامنه خود را وارد نمایید.

در فیلد Logon Type حالت Normal را انتخاب کنید. و سپس نام کاربری و رمز عبور FTP خود را وارد نمایید.

اکنون برای ادامه می توانید بر روی دکمه Connect کلیک کنید. اگر اولین بار است که از رایانه خود به وب سایت متصل می شوید، ممکن است FileZilla یک پنجره گواهینامه را به شما نشان دهد.

اکنون می توانید فایل های وب سایت خود در زیر ستون Remote Site مشاهده خواهید کرد.

در ستون Local Site فایل ها و پوشه های رایانه شما قابل مشاهده می باشد. در Local Host می توانید برای یافتن فایل هایی را که می خواهید در وب سایت خود باگذاری کنید، جستجو کنید. پس از انتخاب فایل یا پوشه روی آن کلیک راست کرده و Upload را انتخاب کنید تا روند انتقال فایل از رایانه یه هاست انجام شود.

به عنوان مثال، اگر می خواهید یک افزونه را از طریق FTP در وب سایت وردپرس خود بارگذاری کنید ابتدا افزونه را دانلود کرده، فایل zip را باز کنید و پوشه افزونه را از این فایل استخراج کنید. افزونه های وردپرس در مسیر wp-content /  plugins باید آپلود شوند. و شما باید از ستون Remote Site وارد مسیر مذکور شوید و پس از آن می توانید پوشه افزونه را از رایانه خود در وب سایت آپلود کنید.

پس از آپلود کردن پوشه افزونه، برای فعال کردن آن باید به صفحه افزونه ها در پنل پیشخوان وردپرس خود مراجعه کنید.

به همین ترتیب اگر می خواهید یک قالب یا Theme را در وب سایت خود آپلود و نصب کنید، ابتدا همانند مرحله قبل، پوشه قالب را از فایل zip در رایانه خود استخراج کرده و آن را در مسیر wp-content / themes وب سایت خود آپلود کنید.

همچنین می توانید از FTP برای تهیه نسخه پشتیبانی از کلیه فایل ها نیز استفاده کنید. فقط کافیست تمامی پوشه ها و فایل ها انتخاب کرده، روی آنها کلیک راست کرده و آنها به صورت یکجا در وب سایت خود دانلود نمایید. با این حال این فقط نسخه پشتبانی از پرونده های وردپرس شماست، و شامل دیتابیس نمی شود.

امیدواریم این مقاله به شما کمک کند تا یاد بگیرید که چگونه از FTP برای آپلود فایل ها و پوشه های خود استفاده نمایید.