چکیده گزارشات در گوگل آنالیتیکس

تحلیل گزارشات در گوگل آنالیتیکس

در گوگل آنالیتیکس دو نوع گزارش وجود دارد. گزارشات اجمالی و گزارشات کامل. در این ویدیو شما با نحوه کار با گزارشات اجمالی آشنا خواهید شد.

مشاهده ویدئو

آنچه در این مطلب می خوانید

چکیده گزارشات در گوگل آنالیتیکس چیست (Overview Report)

چکیده گزارشات در گوگل آنالیتیکس در زیر بخشهای Acquisition، Audience و Behavior گزینه هایی با نام Overview وجود دارد که به آن گزارشات اجمالی میگویند. با کلیک بر روی آنها میتوانید چکیده گزارشات مربوط به آن بخش را مشاهده نمایید. در ادامه با بخشهای مختلف این گزارشات آشنا خواهیم شد.

محدوده زمانی (Date Range)

در قسمت بالا سمت راست هر صفحه گزارش اجمالی یک گزینه بازه زمانی وجود دارد. این به شما امکان میدهد دوره زمانی را که میخواهید داده های گزارش را تجزیه و تحلیل کنید را انتخاب نمایید. برای باز کردن انتخاب دامنه تاریخ، روی محدوده تاریخ کلیک کنید.

انتخاب بازه زمانی

این گزینه یک تقویم را در سمت چپ برای شما باز میکند که میتوانید محدوده تاریخ خود را انتخاب کنید. وقتی دامنه تاریخ را تغییر میدهید،با انتخاب بازه زمانی در هر صفحه گزارشات اجمالی این بازه زمانی بر تمامی گزارشات اعمال خواهد شد. بنابراین میتوانید با انتخاب این بازه زمانی میتوانید بین گزارشات جابجا گردید.

گزینه های مختلفی برای انتخاب بازه زمانی وجود دارد همانند هفته گذشته، آخرین ماه تقویمی و یا 30 روز گذشته را میتوانید انتخاب نمایید. اما همچنین میتوانید با کلیک بر روی قسمت های شروع و پایان تاریخ و انتخاب تاریخ های تقویم تاریخ های مشخصی را تعیین کنید. اگر میخواهید یک ماه کامل را انتخاب کنید، فقط کافی است که روی نام ماه تقویم بر روی تقویم کلیک نمایید.

مقایسه بازه تاریخ (Date comparison)

همچنین میتوانید داده ها را از دو محدوده مختلف تاریخ با کلیلک کردن روی “compare to” و اضافه کردن تاریخ مورد نظر در محدوده تاریخ دو محدوده تاریخی را با هم مقایسه کنید. این به شما اجازه میدهد که فروش خود را برسی نموده و تعیین نمایید که در طول زمان تجارتتان چه تغییری داشته است.

تعیین زیر بخش برای داده ها (Add Segment +)

در بالای بخش Report به گزینه Segment picker  توجه نمایید. Segment ها یا همون بخش راهی برای مشاهده یک مجموعه داده خاص و مقایسه metric ها یا همون گزارشات عددی ما در سایت هستند.

توضیحات در مورد این بخش را در قالب فصلی خاص در دوره آموزشی فراخواهید گرفت. در حال حاضر توجه داشته باشید که segment  پیش فرض شامل تمامی کاربران که از سایت شما در بازه تاریخ مورد نظر بازدید کرده اند میباشد.

نمودار خطی (Line Graph)

در زیر بخش Segment یک نمودار خطی وجود دارند که به شما روند گزارشات را بر اساس متریک های مختلف نشان می دهد.

این نمودار به صورت پیش فرض در بازه زمانی مشخص شده مقادیر متریک را بر حسب کاربرانی که ازسایت بازدید کرده اند نمایش میدهد.

انتخاب دوره

اگر میخواهید این داده ها را به طور خاص مشاهده کنید، میتوانید میتوانید نقاط داده ها را برای نمایش ساعتی، هفتگی و یا ماهانه تغییر دهید.

این حالت مخصوصا زمانی میتواند مفید باشد که با مجموعه ی بزرگی از داده ها سراکار دارید. اگر در طول یک روز به جستجوی داده ها بپردازید، نما به صورت ساعتی پیش فرض میگردد.

انتخاب متریک (Metric Selection)

میتوانید با انتخاب منوی کشویی، در زیر برگ Overview متریک نشان داده شده از کاربران را به متریک دیگری تغییر داد.

آنالیتیکس به شما امکان میدهد تا با کلیک بر رای Select a metric آنرا با یک متریک دیگر مقایسه کنید.

حاشیه نویس نمودار خطی (Graph Annotator)

به علامت پیکان کوچک در انتخای نمودار خطی توجه نمایید. با کلیک بر رای این فلش شما اجازه حاشیه نویسی یادداشت به نمودار را میدهد تا بتوانید محتوای تجاری را به داده های خود اضافه نمایید.

هنگامی که یک حاشیه به نمودار اضافه مینمایید یک نشانگر کوچک بر روی نمودار ظاهر میگردد که دیگر کاربران نیز میتوانند با دسترسی به آن View آنرا ببینند. باکلیک بر رای هر یک از متریک ها یا اندازه های زیر، نقاط داده برای آن متریک در نمودار خط بالا نشان داده خواهد شد.

متریک ها (Metrics)

تعدادی نمودار معیار مفید در زیر نمودار وجود دارد.

  • Sessions : که تعداد کل Session ها برای محدوده زمانی تعیین شده داده خواهده شد.
  • Users: که تعداد کل کاربران بازدید کننده از سایت را در بازه زمانی تعیین شده نشان خواهد داد.
  • Pageviews: که تعداد کل دفعات صفحاتی که شامل کد رهگیری آنالیتیکس بوده اند به کاربرانتان نمایش داده شده است که این شامل مشاهدات تکراری از یک صفحه توسط یک کاربر نیز میباشد.
  • Page per Session: میانگین تعداد دفعاتی است که صفحات در طول هر Session مشاهده میشود که شامل مشاهدات تکراری از یک پیج نیز میگردد.
  • average session duration: که میانگین مدت زمان هر Session مباشد که بر اساس کاربرانی میباشد که در بازه زمانی تعیین شده از وبسایت شما بازدید داشته اند.
  • Bounce Rate: که درصد کاربرانی می باشد که پس از بازدید از یک پیج وبسایت بدون هیچ اقدام دیگری وبسایت شما را ترک میکنند.
  • Percent of new sessions: درصد Session ها در بازه زمانی مشخص شده میباشد که کاربران جدید از سایت بازدید کرده اند.

کاربران جدید در مقابل بازگشت کاربران (New Users vs. Returning Visitors)

در سمت راست متریک ها یک نمودار دایره ای درصد کاربران جدید در مقابل کاربران بازگشتی را نشان میدهد.

ابعاد و اندازه ها Dimensions and metrics

درک ابعاد و اندازه ها (Dimension)

با کلیک بر رای ابعاد یا همان Dimension در سمت چپ گزارش، شما امکان مشاهده 10 بعد و متریک تاپ را میتوانید مشاهده نمایید.  

ابعاد زبان

بعد پیش فرض انتخاب شده در گزارش اجمالی مخاطبان زبان است. باید توجه داشته باشیدکه جدول سمت راست شامل 10مقدار تاپ برای language  میباشد. علاوه بر این میتوانید country  و یا  City را انتخاب نمایید که 10 مقدار تاپ را برای آنها نیز مشاهده نمایید.

برای مشاهده متریک های مربوط به ابزار مورد استفاده کاربرانی که از سایت شما دیدن کرده اند بر روی Browser و یا Operating System کلیک نمایید.

ایران المنتور

ما در تیم تولید محتوای ایران المنتور، در تلاش هستیم تا برگزیده ترین مقالات آموزشی در زمینه وردپرس و المنتور را برای شما فراهم کنیم.