نحوه تنظیم نمایش در یک حساب و ایجاد Filter در گوگل آنالیتیکس

View یا همان نمایش گزارشات در واقع مواردی است که به ما در گوگل آنالیتیکس نشان داده میشود. View زیر بخش Property در گوگل آنالیتیکس میباشد که Property در گوگل آنالیتیکس به معنای یک وبسایت، اپلیکیشن موبایل و یا بلاگ میباشد. این گزارشات در واقع همان نمودارها و مقادیر متریک (عددی) هستند که در بخشها و زیر بخشهای مختلف گوگل آنالیتیکس به ما نشان میشود.

View در پایین ترین بخش سطح نمایش اطلاعات در گوگل آنالیتیکس میباشد. سطوح یا لایه های نمایش اطلاعات در گوگل آنالیتیکس به ترتیب عبارتند از حساب کاربری (Account) ،  سپس ویژگی (property) و در نهایت نمایش (View) . برای دسترسی به View های مختلف در گوگل آنالیتیکس با کلیک بر روی  تب Admin آخرین ستون در سمت راست نشان دهنده View فعال میباشد.

از همان قسمت امکان ایجاد یک View جدید(Create View) و علاوه بر این میتوانید در بین View های موجود بااستفاده از منوی کشویی که در قسمت view  وجود دارد بین View های مختلف موجود پیمایش کنید.

مشاهده ویدیو

آنچه در این مطلب می خوانید

View و Filter چیست ؟

Filterها همانطور که از اسمشان مشخص است برای Filter اطلاعات به کار میروند که انواع مختلفی دارند. برای ایجاد Filter در همان زیر قسمت View قسمت Filter میتوانید وارد شوید و Filterی که مد نظرتان است را ایجاد نمایید. برای ایجاد Filter از طریق زیر اقدام نمایید.

 Select View > Filtering > Add Filter

نحوه ایجاد و کپی View و تنظیمات آن

 برای دیدن اینکه چه view در حال حاضر برای یک property موجود است بر روی تب Admin در قسمت پایین سمت چپ کلیک نمایید. سپس در بخش View بر روی View Settingsکلیک نمایید. میبینید که وقتی برای اولین بار یک property ایجاد میکنید آنالیتیکس به طور خودکار یک view بدون Filter به نام “All Web Site Data” را تنظیم میکند.که شامل تمامی داده های خام “Raw data” و بدون فیلتر است که شما برای Property جمع آوری کرده‌اید. توصیه ما این است که نام “All Web Site Data” را به “Raw Data” تغییر نام دهید. با این کار میدانید که داده ها هنوز Filter نشده اند. برای تغییر نام تنها کافی است که اسم را تایپ کرده و گزینه Save را بزنید.

ایجاد Test View

در واقع هدف از ایجاد Test View   این است که یک View برای آزمایش Filterها و  تنظیمات پیکر بندی داشته باشیم که اگر اشتباهی در Filter و تنظیمات اعمال کردیم راهی برای بازگشت داشته باشیم و این تغییرات در View اصلی اتفاق نیفتاده باشد. پس از بررسی صحت اجرای View میتوانیم آنرا براحتی در View اصلی(Master View)  کپی نماییم. برای ایجاد Test View بر روی Create new view کلیک نموده و View جدید را با اسم Test View ایجاد نمایید. در این قسمت تیک گزینه robot traffic and spider را بزنید و آن را ذخیره نمایید.

ایجاد ویو اصلی Master View

Master View  در واقع همان Viewی  اصلی است که برای انجام تمام گزارشات و تحلیل های خود استفاده میکنیم. به سادگی میتوانید با کپی Test View و تغییر نام آن به Master View این View را ایجاد نمایید.

ایجاد فیلترو تنظیمات آن

میتوانید براحتی یک فیلتر بر اساس IP Address سازمان ایجاد نمایید. هنگامی که تایید کردید این Filter که جدیدا آن را ایجاد کرده اید به درستی در Test View   کار میکند، میتوانید آنرا در Master view خود کپی نمایید. توجه داشته باشید که اگر چندین Filter را برای مشاهده استفاده کنید، هر Filter به ترتیبی که در تنظیمات Filter شما ظاهر میگردد اعمال میشود.  بنایراین اگر دو Filter دارید، داده ها قبل از عبور از Filter دوم از Filter اول عبور میکنند. بنابراین به ترتیب Filterها حتما توجه نمایید.

نکته مهم اگر Viewیی را حذف نمایید تا 35 روز مهلت دارید که آن را بازیابی نمایید. در غیر اینصورت آن View به صورت دائمی حذف خواهد گردید. بازیابی View حذف شده از طریق Trash Can در قسمت Account قابل بازیابی میباشد

ایران المنتور

ما در تیم تولید محتوای ایران المنتور، در تلاش هستیم تا برگزیده ترین مقالات آموزشی در زمینه وردپرس و المنتور را برای شما فراهم کنیم.