بر خیز و مخور غم جهان گذران
%37 تخفیف بزرگداشت خیام
کد:
khayam
روز
ساعت
دقیقه
ثانیه

تفاوت دسته و برچسب در وردپرس

بعد از راه اندازی وب سایت وردپرسی، باید به انتشار محتوای بهینه سازی شده برای موتورهای جستجوگر بپردازید. در بهینه سازی محتوا لازم است فاکتورهای مختلفی را در نظر بگیرید. برچسب گذاری و دسته بندی، دو عاملی هستند که افراد برای بهینه سازی محتوای وب سایت‌شان از آن‌ها استفاده می‌کنند. اما برای هر نوشته چه برچسب‌هایی را باید انتخاب کرد؟ دسته بندی مطالب سایت باید به چه شکل باشد؟ و تفاوت دست و برچسب در وردپرس چیست؟ اگر این سوالات ذهنتان را درگیر کرده است، در ادامه این مقاله همراه ما باشید.

آنچه در این مطلب می خوانید

.
.
5 راهکار تخصصی
برای بهبود کار با المنتور

اهمیت استفاده از دسته و برچسب در وردپرس

استفاده صحیح از برچسب‌ها و دسته بندی درست در سایت، از مهم ترین نکات در بهینه سازی محتوا است، که کمتر سایتی به آن توجه می‌کند. اگر برچسب گذاری و دسته بندی مطالب در وب سایت به صورت اصولی انجام شود، موتور‌های جستجو محتوای وب سایت را به درستی مشاهده می‌کنند و صفحات وب سایت رتبه بهتری کسب می‌کنند.

برچسب گذاری و دسته بندی، محتوای وب سایت وردپرسی شما را به شکل منظم تری ساختار بندی و سازماندهی می‌کند. درست است، که این دو قابلیت هدف یکسانی دارند اما با یکدیگر تفاوت‌هایی نیز دارند، که با اطلاع از این تفاوت‌ها می‌توانید به شکل بهتری از دسته و برچسب در وردپرس استفاده کنید.

دسته بندی در وردپرس به چه معناست؟

یکی از رایج ترین روش‌ها برای سازماندهی مطالب منتشر شده در سایت‌های وردپرسی، دسته بندی است. زمانی که مطالب مشابه را در یک دسته قرار می‌دهید، کاربر می‌تواند با کلیک روی یک دسته بندی بخصوص به مطالبی که با عنوان دسته ارتباط مستقیم دارند، دسترسی پیدا کند. با گذر زمان و افزایش حجم مطالب منتشر شده، دسته بندی درست محتوای وب سایت اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

زمانی که مطالب به درستی دسته بندی شوند، کاربر راحت تر و سریع تر می‌تواند به موضوعات مورد نیاز خود دسترسی پیدا کند. این موضوع باعث بهتر شدن تجربه کاربری شده و رضایت کاربران را از وب سایت شما افزایش می‌دهد. در نتیجه اعتبار و رتبه وب سایت‌تان در موتور‌های جستجوگر بهبود پیدا می‌کند.

نحوه مدیریت و ایجاد دسته در وردپرس

بعد از ایجاد یک نوشته، برای استفاده از دسته بندی به قسمت “نوشته” در ویرایشگر بلوک که در سمت چپ صفحه قرار دارد بروید. با کلیک بر روی دسته‌ها تنظیمات مربوط به آن باز شده و می‌توانید بر اساس محتوایی که مطلب‌تان دارد دسته مناسب برای آن را انتخاب کنید.

نحوه ایجاد دسته و برچسب در وردپرس

برای دسترسی به جزئیات دقیق تر و ایجاد دسته بندی باید منو قسمت پیشخوان وردپرس > نوشته‌ها > دسته‌ها اقدام به ایجاد دسته نمایید.

ایجاد دسته از طریق پیشخوان در وردپرس

بهتر است وب سایت‌تان در حدود 5 تا 10 دسته بندی داشته باشد، چرا که استفاده از دسته‌های زیاد کاربران را سردرگم می‌کند.

برچسب گذاری در وردپرس چیست؟

عملکرد برچسب نیز مشابه دسته بندی است و با برچسب گذاری در وردپرس می‌توانید توضیحاتی کلی درباره نوشته‌های خود در وب سایت‌تان منتشر کنید. در نتیجه می‌توان برچسب یا تگ را نوعی دسته بندی کوچک تر و داخلی دانست، که محتواهای مشابه در یک دسته بندی را مشخص می‌کند.

چرا در مطالب باید از برچسب گذاری استفاده کنیم؟

نحوه ایجاد برچسب در وردپرس
 1. اگر چند نوشته دارید، که در هیچکدام از دسته بندی‌های موجود در وب سایت‌تان قرار نمی‌گیرند، بهتر است به جای ایجاد یک دسته بندی جدید از برچسب یا تگ مناسب استفاده کنید.
 2. اگر چند نوشته دارید، که محتوای آنها شبیه به یکدیگر است اما در دسته بندی‌های متفاوتی قرار گرفته‌اند و امکان قرار دادن آنها در یک دسته مطلب مشترک وجود ندارد، باید از یک برچسب مشترک استفاده کنید.

تفاوت دسته و برچسب در وردپرس چیست؟

 • برچسب و دسته بندی در تعریف با یکدیگر متفاوت‌اند و در اصل برچسب برای محدودیت‌های موجود در استفاده از دسته بندی به وجود آمده است.
 • یکی دیگر از تفاوت‌های دسته و برچسب در وردپرس این است که حتما باید در وب سایت‌تان از دسته بندی استفاده کنید، اما استفاده از برچسب ضروری نیست.
 • یکی از بزرگترین تفاوت‌های دسته و برچسب، تفاوت در آدرس آنهاست. زمانی که از ساختار پیوند یکتای استاندارد استفاده کنید، پسوند دسته category بوده و پسوند برچسب tag است.
 • نوشته‌های موجود در یک دسته بندی می‌توانند از یکدیگر متمایز باشند اما برچسب‌هایی که برای یک مطلب گذاشته می‌شوند باید حتما در مطالب مرتبط دیگر نیز استفاده شوند.

5 نکته مهم در استفاده از دسته و برچسب در وردپرس

 1. از ایجاد چند دسته با عنوان‌های مشابه بپرهیزید. 
 2. عنوان دسته بندی و برچسب نباید مشابه یکدیگر باشد، چرا که موتورهای جستجو دو آدرس متفاوت اما با عنوان و محتوای مشابه دریافت می‌کنند و ممکن است این دو صفحه را تکراری در نظر بگیرند.
 3. عنوان برچسب نباید با عنوان نوشته شما مشابه باشد، چرا که موتورهای جستجو دو صفحه متفاوت با عنوان‌های مشابه دریافت می‌کنند و روی سئو وب سایت شما تاثیر منفی می‌گذارد.
 4. از برچسب‌هایی با عنوان‌های هم معنی استفاده نکنید.
 5. زیاده رویی در استفاده از برچسب و بخصوص برچسب‌های غیر مرتبط با محتوای شما، بر روی سئو وب سایت‌تان تاثیر منفی می‌گذارد.

پیشنهاد ایران المنتور در نحوه استفاده از برچسب ها

اگر دانش کافی در زمینه موتورهای جستجو ندارید، سعی کنید از برچسب ها استفاده نکنید، چرا که استفاده نادرست از برچسب ها باعث افت رتبه سایت شما خواهد شد. همانطور که در مطالب بالا گفته شد؛ استفاده از برچسب ها هیچگونه ضرورتی ندارد.

گروه تعامل با کاربران فعال المنتور

ID: ir_elementor

پرسشی دارید؟ پاسختان را خواهیم داد ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گروه تعامل با کاربران فعال المنتور

ID: ir_elementor

دریافت راهنمای تخصصی برای بهبود کار با المنتور
دریافت راهنمای تخصصی برای بهبود کار با المنتور

ویرایش پروفایل