OFF
%33
ویژه روز کارآفرینی
کدتخفیف
EPS33

نحوه انتخاب نام دامنه

انتخاب نام دامنه

تا به حال به انتخاب نام دامنه و اهمیت آن فکر کرده‌اید؟ انتخاب نام دامنه یکی از مهم‌ترین مراحل در ایجاد یک برند یا کسب و کار است. نام دامنه اغلب یکی از اولین چیزهایی است که کاربران می‌بینند و می‌تواند بر برداشت آن‌ها از وب سایت و برند تأثیر به سزایی بگذارد. در صورتی که نام دامنه با دقت و هوشمندی انتخاب شده باشد، کاربران بیشتری نام دامنه را به خاطر سپرده و ترافیک وب سایت نیز افزایش پیدا می‌کند. در نتیجه می‌توان به اهمیت نام دامنه و تاثیر آن در رشد کسب و کار پی برد. با ما همراه باشید، تا به اصول انتخاب یک نام دامنه مناسب و عوامل تاثیر گذار بر روی آن بپردازیم.

آنچه در این مطلب می خوانید

.
.
5 راهکار تخصصی
برای بهبود کار با المنتور

اصول انتخاب یک نام دامنه مناسب چیست؟

نحوه انتخاب نام دامنه

طول کوتاه

یکی از مهم ترین نکاتی که برای انتخاب نام دامنه باید در نظر داشته باشید، تعداد حروف به کار رفته در آن است. هر چه نام دامنه کوتاه‌تر باشد، به خاطر سپردن و تایپ آن ساده تر است. در نتیجه به برندینگ و توسعه کسب و کارتان کمک می‌کند. توصیه می‌شود نام دامنه انتخابی شما از 2 یا 3 کلمه بیشتر نشود.

این مسئله بستگی به مدل کسب و کار شما نیز دارد، برخی از برندها هستند که امکان ایجاد نام دامنه کوتاه در آن وجود ندارد.

سادگی در نوشتار

یکی از نکات موثر در انتخاب نام دامنه، که به اشتباه توسط مدیران کسب و کارها در نظر گرفته نمی‌شود، سادگی در تایپ آن است. اگر می‌خواهید کاربران نام دامنه شما را به خاطر بسپارند و آن را با دقت تایپ کنند، باید از نام‌های پیچیده یا غیر معمول پرهیز کنید. علاوه‌بر‌این، فراموش نکنید که کاربران شما فارسی زبان هستند و باید نامی را برای دامنه وب سایت خود انتخاب کنید، که در هر دو زبان فارسی و انگلیسی به یک شکل تایپ شود، تا مخاطب بتواند به آسانی وب سایت‌تان را پیدا کند.

قرار دادن نام تجاری

دامنه شما باید نشان دهنده برند شما باشد. قرار دادن نام تجاری منحصر به فرد خود در نام دامنه می‌تواند در به رسمیت شناختن برند و افزایش بازدید وب سایت‌تان کمک کند. هنگام انتخاب نام تجاری مناسب، مطمئن شوید که هیچ نام تجاری یا علامت تجاری مشابهی موجود نباشد.

انتخاب پسوند دامنه مناسب

انتخاب پسوند دامنه مناسب

همانطور که می‌دانید، نام دامنه عناصر ساختاری مختلفی دارد و TLD آخرین بخش از نام دامنه است، که بعد از نقطه نهایی آمده و به عنوان پسوند دامنه شناخته می‌شود. پسوند دامنه‌ای که انتخاب می‌کنید، نشان دهنده هویت سایت شماست و به کاربران نشان می‌دهد که محتوای سایت در چه موردی است. در ادامه به معرفی متداول ترین پسوند‌های دامنه می‌پردازیم:

  • ir: این پسوند مخصوص کشور ایران است و ثبت آن برای عموم شرکت‌ها و اشخاص حقیقی و حقوقی که داخل ایران فعالیت می‌کنند، ممکن است.
  • com: محبوب ترین و رایج ترین TLD در دنیا است که در گذشته تنها برای شرکت‌های تجاری از آن استفاده میشد، اما در حال حاضر می‌توان برای هر نوع وب سایتی از آن استفاده کرد.
  • net: استفاده از این پسوند دامنه برای عموم ممکن است، اما به دلیل اینکه در گذشته برای وب سایت‌های ارائه کننده خدمات اینترنتی در نظر گرفته شده بود، در حال حاضر نیز برای شرکت‌های مبتنی بر فناوری گزینه مناسبی است.   
  • org: پسوند دامنه org را می‌توان برای هر وب سایتی استفاده کرد، اما از آنجایی که در گذشته برای سازمان‌های غیر انتفاعی طراحی شده بود، توصیه می‌شود از آن برای وب سایت‌های سازمان‌های غیر دولتی و احزاب سیاسی استفاده شود.

مواردی که در انتخاب نام دامنه باید از آن اجتناب کنید

در انتخاب نام دامنه از نکاتی باید اجتناب کنیم؟

برخی از عناصر می‌توانند تأثیر منفی بر درک کاربران از نام دامنه شما بگذارند و بهتر است از آنها اجتناب شود، در ادامه به 3 نمونه از آن‌ها می‌پردازیم:

  1. استفاده از کاراکترهای اعداد یا خط تیره در نام دامنه مناسب نیست و ممکن است هنگامی که کاربر قصد دارد دامنه شما را به صورت مستقیم در مروگر یاداشت کند به راحتی انجام نشود.
  2. بهتر است از کلماتی که به چند شکل نوشته می‌شوند، در نام دامنه استفاده نکنید تا کاربر وب سایت شما را به سادگی پیدا کند.
  3. از نام‌های تجاری و علائم تجاری که توسط شرکت‌های دیگر مورد استفاده قرار گرفته است، نباید در نام دامنه خود استفاده کنید. چرا که ممکن است، منجر به اقدام قانونی و تعلیق دامنه وب سایت شما شود.

نتیجه گیری

اکنون که برخی از دستورالعمل‌های مهم درباره نحوه انتخاب نام دامنه را می‌دانید، به دنبال یک نام دامنه مناسب برای وب سایت خود باشید. برای پیدا کردن یک نام دامنه مناسب در domains.google جستجو را شروع کنید.

نام دامنه تأثیر  زیادی بر روی رشد کسب و کار و بازاریابی وب سایت شما دارد و تا حد زیادی موفقیت کسب و کارتان به آن وابسته است. برای پیشرفت سریع تر در کار خود، با دقت به انتخاب نام دامنه متناسب با جایگاه کسب و کارتان بپردازید.

گروه تعامل با کاربران فعال المنتور

ID: ir_elementor

پرسشی دارید؟ پاسختان را خواهیم داد ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گروه تعامل با کاربران فعال المنتور

ID: ir_elementor

مینی دوره طراحی مگامنو

فقط 3 روز

%50 تخفیف

دریافت راهنمای تخصصی برای بهبود کار با المنتور
دریافت راهنمای تخصصی برای بهبود کار با المنتور

ویرایش پروفایل