بر خیز و مخور غم جهان گذران
%37 تخفیف بزرگداشت خیام
کد:
khayam
روز
ساعت
دقیقه
ثانیه

تفاوت ساب دامین با ساب فولدر چیست و کدام یک برای گسترش کسب و کار بهتر هستند؟

تفاوت ساب دامین با ساب فولدر چیست؟

در ایجاد شبکه مولتی سایت ورد پرسی اغلب کاربران وردپرس در انتخاب ساب دامین و ساب فولدر برای مولتی سایت خود دچار تردید میگردند.

با توجه به مزایا و معایب متعدد هر یک از این بسترهای ایجاد مولتی سایت بر اساس هر یک مخاطب را دچار سردرگمی مینماید.

در این مقاله شما با استفاده از ساب دامین و ساب فولدرها در موقعیت مناسبشان آشنا خواهید شد.

آنچه در این مطلب می خوانید

.
.
5 راهکار تخصصی
برای بهبود کار با المنتور

ساب دامین یا ساب فولدر‌؟ کدام یک بهتر است؟

برای کسانی که تمایل به راه اندازی یک مولتی سایت شبکه وردپرسی دارند تصمیم گیری در مورد اینکه از بستر ساب دامین یا ساب فولدر برای ایجاد سایت جدید استفاده نمایند همیشه سردرگمی وجود دارد. حالا سوال اینجاست که واقعا چیکار باید بکنیم و کدام یک را باید برای توسعه کسب و کار و راه اندازی سایت جدید بر اساس دامنه ای که مشابه دامنه کنونی باشد، انتخاب نماییم و اینکه کدام یک برای SEO سایت بهتر میباشند؟

برای پاسخ به این سوالات میتوانیم به ترتیب به سراغ سه گروه برویم

گروه اول: سازندگان شبکه جهانی وب

گروه اول شخصی نیست به جز Tim Berners Lee سازنده شبکه جهانی وب (www(world wide web. آقای تیم وقتی که کارش با شبکه جهانی وب تموم شد عمرش کفاف این دنیارو نداد که بتونه مولتی سایتو ببینه  بنابراین میتونیم بگیم که واسه داوری و پاسخ به سوال ما شخص مناسبی نیست :))

گروه دوم: متخصصان اینترنت و SEO

گروه دوم آقای John Mueller  وبمستر ارشد تحلیل روند گوگل هست. آقای مولر در پاسخ به این سوال که ساب دامین یا ساب فولدر برای SEO بهتر است پاسخ میدهد که

  جستجوی گوگل با هر دو مورد سازگار هست.هم با ساب فولدرها و هم با ساب دامین!

خب این سوال تا حدی قانع کننده بود اما خب کی اهمیت میده که گوگل در مورد وبسایتش چه فکری میکنه؟!

خب تا اینجا که پاسخ درست و حسابی دریافت نکردیم که ساب دامین بهتر است یا ساب فولدر!

گروه سوم: متخصصان حوزه وب

به سراغ گروه سوم میرویم که متخصصان حوزه وب میباشند. اگرچه متخصصان حوزه وب ممکن است که پاسخ قطعی را نتوانند به ما بدهند. اما میتوانند تا حدودی مزایا و معایب ساب دامین ها و ساب فولدرها را در یک شبکه مولتی سایت وردپرسی برایمان مشخص نمایند. درواقع در گروه سوم شخص خاصی رو در نظر نگرفتیم که بخواد مستقیما به سوال ما جواب بده اما مجموعه ای از مزایا و معایب و پیشنهادات رو از متخصص های مختلف جمع کردیم که خیلی بدردتون میخوره !! در زیر اونها رو براتون لیست کردیم

چه زمانی نباید از مولتی سایت وردپرسی استفاده کنیم؟

 • مدیریت همزمان چندین سایت  میتواند  باعث دردسر شود بخصوص اگر بعدها تصمیم گرفته شود که برای هر سایت هاست جداگانه، تم ها و افزونه های متفاوت نصب گردد. ساخت مولتی سایت در صورتی که این سایتها عملکرد مشابهی را داشته باشند آنچنان دردسری ندارد. در غیر اینصورت ایجاد شبکه مولتی سایت وردپرسی منطقی به نظر نمیرسد.
 • برخی از شرکت های هاست، نمیتوانند شرایط متناسب با مولتی سایت وردپرسی را ارائه دهند و یا اینکه از مولتی سایتها در همه برنامه هایشان پشتیبانی کنند.

چه زمانی باید از ساب دامین استفاده کنیم؟

 • اگر محصولات متفاوت و یا برندهای جداگانه ای دارید و یا اینکه در نواحی مختلف فروش دارید و برای هر ناحیه مدیریت متفاوتی میخواهید بگذارید، ساب دامین بهترین گزینه برای ایجاد سایت جدید میباشد.
 • اضافه کردن ساب دامین  اضافی هزینه آنچنانی نیاز ندارد، بنابراین از نظر مالی میتوان گفت که تا حدودی ایجاد اسامی برای دامنه های جدید مقرون به صرفه میباشد .

معایب استفاده از ساب دامین

 1. ساب دامین های یک وبسایت کاملا متفاوت هستند و به گونه ای است که شما یک سایت کاملا مجزا را باید اداره کنید.
 2. به گفته جان مولر وبمستر ارشد تحلیل روند، مدت زمان تشخیص ساب دامین از ساب فولدرها در گوگل متفاوت میباشد و این مدت زمان کمی برای ساب دامین ها بیشتر میباشد. بنابراین ساختن لینک به صفحات موجود در ساب دامین ها مدت زمان بیشتری طول میکشد و به تلاش بیشتری نیاز دارد.
 3. از نظر امنیتی ساب دامین ها محدودیت دارند و SSL ها به طور کامل از آنها حمایت نمیکنند. مگر اینکه از هاستی خریداری کرده باشید که به صورت پیش فرض به شما SSL همراه با هاست را ارائه دهد
 4. ساب دامین ها میتوانند بر عملکرد هاست تاثیر بگذارند و خطرات امنیتی را افزایش دهند.

چرا باید از ساب فولدر استفاده کنیم؟

 1. دیگر نیازی به خرید مجدد SSL ندارید. 
 2. ساب فولدر یک حس یکپارچگی برای تمامی سایتهایی که تحت یک دامنه میزبانی میشوند ایجاد میکند. در واقع همه چیز تحت یک دامنه به نظر میرسد.
 3. ایجاد ساب فولدر ها در کاربران حس راحتی بهتری را ایجاد مینماید. به عنوان مثال کاربراین که سایت شما را جستجو میکنند احساس درک مستقیم بیشتری با ساب فولدرها دارند. به عنوان مثال کاربر ارتباط بیشتری با yoursite.com/support برقرار میکند تا با  support.yoursite.com
 4. ساب فولدر ها برای بازاریابی بهتر میباشند و برای توسعه دهندگان وب یا بازاریابان اینترنتی کم تجربه بهتر میباشند.

مشکلات  استفاده از ساب فولدر

در واقع میتوان گفت که هیچ!!!

به صورت جزئی مگر بعنوان مثال شما مقاله ای را با عنوان test در سایت خود منتشر کرده اید که لینک مقاله شما به اینصورت است

domain/test

بعد ها قصد راه اندازی مولتی سایت را دارید و میخواهید یک ساب فولدری با نام test در هاست خود ایجاد کنید. که لینک این ساب فولدر به صورت زیر است

domain/test

آدرس دامنه ساب فولدر شما همانند لینک مقاله ای میشود که شما در دامنه اصلی خود ایجاد کرده بودید و این باعث  ایجاد مشکل هم پوشانی میشود. پس دقت کنید که ساب فولدری که قصد ایجاد آنرا دارید با لینک های فعلی سایت شما همسان نباشند

چرا ساخت مولتی سایت با استفاده از ساب دامین ایده جالبی نیست!

با وجود اینکه ساب دامین زمان بیشتری برای تشخیص در گوگل نیاز دارد پس اعتبار SEO ساب دامین ربطی به دامین اصلی سایت ندارد و گوگل ساب دامین را یک دامنه مجزا حساب میکند. تعداد معدودی از متخصصین میگویند که ساب دامین  باعث بهبود برندینگ میشود. ولی اگر شما مشتری ثابت و وفادار به تجارتتان داشته باشید برایشان هیچ اهمیتی و تفاوتی ندارد که برای خرید به وبسایت princess.disney.com بروند و یا به disney.com/princess !!! بنابراین در زمان و هزینه خود صرفه جویی کنید و از ساب فولدر بجای ساب دامین استفاده کنید، چون مدیریت و نظارت SEO بر ساب دامین ها خیلی سخت تر می باشد.

بعنوان مثالی گیج کننده در اجرای شبکه مولتی سایت با استفاده ازساب فولدر و ساب دامین های متعدد به سایت دانشگاه هاروارد نگاهی بیندازیم. دانشگاه ها مثالی عالی از سایتهایی هستند که میتوانند از سایتهای چندگانه وردپرسی بهره ببرند. اگر به چگونگی ساختار حضور آنها در وب نگاهی بیندازید، مسلما دچار سردرگمی خواهید شد. 

وبسایت دانشگاه هاروارد از ساب فولدرها برای ارسال بازدیدکننده ها به بسیاری از بخش های اصلی ذکر شده در صفحه اصلی خود استفاده میکند و همه موارد را در دامنه اصلی خود گروه بندی میکند مثلا:

زیر گروهساب فولدر مربوطه
اعضای هیئت علمی harvard.edu/faculty
کارکنان harvard.edu/staff
دانش آموزان harvard.edu/students
والدین harvard.edu/parents
بازدید کننده ها harvard.edu/on-campus/visit-harvard
رسانه harvard.edu/media-relations

اگر نقشه وبسایت مربوط به دانشگاه را کاوش کنید، متوجه خواهید شد که بسیاری از وبسایتهای هاست دپارتمانها از ساب دامین استفاده می کنند.

زیر گروه ساب دامین مربوطه
فارغ التحصیلان alumni.harvard.edu
انجمن community.harvard.edu
دانشکده college.harvard.edu
دندانپزشکی hsdm.harvard.edu
اعضای هیئت علمی علوم و هنر fas.harvard.edu
حقوق law.harvard.edu
کتابخانه library.harvard.edu
پزشکی hms.harvard.edu

برخی از موزه های دانشگاه هارواردسایتهایی را در زیر مجموعه جداگانه ای از دانشکده هنر اداره میکنند. یعنی ساب دامینی در ساب دامین  گروه هنر!

موزه ها
Semitic Museum – semiticmuseum.fas.harvard.edu
Fisher Museum At Harvard Forest – harvardforest.fas.harvard.edu

علاوه بر این یک ساب دامین همانند وبلاگ دانشگاه هاروراد (blogs.harvard.edu) خود نیز دارای ساب فولدرهای متعدد میباشد. یعنی ساب فولدرهایی در ساب دامین وبلاگ از دانشگاه هاروراد

عنوانساب فولدر در ساب دامین
آزمایشگاه بلاک چِین هاروارد blogs.harvard.edu/blockchain
برنامه های بالینی و خیرخواهانه blogs.harvard.edu/clinicalprobono
تجارب سفر http://blogs.harvard.edu/travelexperience

این چنین سیستمی از ساب دامین ها و ساب فولدرهای برای یک دانشگاه بزرگ همانند هاروارد و همچنین دانشگهاهای بزرگ مشکلی ایجاد نمی‌نماید.اما همانطور که میبینید حجم عظیمی از نیرو و زمان و هزینه برای مدیریت اینچنین مولتی سایتهای پیچیده ای باید صرف گردد. اگر از نظر هزینه ای و زمانی و مدیریتی مشکلی نداشته باشید آیا باز هم روشی را انتخاب نمی نمایید که از نظر ساب دامین و ساب فولدرها نتایج یکسانی را به شما ارائه دهد و از نظر هزینه ای مقرون به صرفه تر باشد؟ این امر سبب میگردد که آسیب کمتری هم به تجارت شما بخورد! در واقع انتخاب ساب فولدر در مقابل انتخاب ساب دامین ها میتواند به شما کمک شایانی در این زمینه کند. 

ساب دامین ها باعث افزایش مخاطرات امنیتی میگردند

امنیت وردپرس در 10 مرحله

برخی از این مخاطرات را می توانید در ادامه مشاهده کنید

 1. اگر هاست ارائه دهنده دامین SSL را فقط برای یک دامنه ارائه میدهد بنابراین برای داشتن SSL در ساب دامین باید هزینه جداگانه ای را پرداخت نمایید. برخی از هاست ها وجود دارند که SSL را برای هر تعداد دامنه مرتبط که میخواهید راه اندازی نمایید ارائه میدهند.
 2. ساب دامین ها معمولا با ترافیک رباتی و خزنده ای قانونی بالاتری مواجه میگردند که میتواند باعث افزایش بارگیری و کاهش اجرا در سایت گردد(و یا اینکه نیازمند به هاست قوی تری باشید)
 3. زیردامنه ها برای پیشگیری و یا کاهش حملات DDOS کار سخت تر و پرهزینه تری دارند.
 4. همچنین ساب دامین ها میتوانند ناسازگاریهایی با فضای ابری WAF ویا CDN ها داشته باشند

بیشتر بخوانید: ایجاد و مدیریت چند سایت در یک پنل واحد با استفاده از ویژگی وردپرس شبکه ای

چرا ساب دامین ها با ترافیک رباتی بیشتری مواجه میگردند؟

به این دلیل است که رباتها و خزنده ها هر زیر دامنه را به عنوان نصب جداگانه ای از وردپرس می بینند و ممکن است به صورت همزمان به هر زیر دامنه بخزند. بنابرین اگر آنها  به دنبال تفتیش مجموعه ای از سوء استفاده ها و یا یک حمله پرتحرک باشند آنها بارها برای هر یک از زیر دامنه های تکی تلاش میکنند که غالبا به صورت موازی صورت میگیرد.

برای یک سایت وردپرس اداره کردن این نوع از بار رباتها به اندازه کافی مشکلات ایجاد مینماید، اما اگر تعداد آنها را در 10، 100 یا 1000 سایت ضرب کنید به مشکلات بسیار عدیده ای برخواهید خورد.

همین مورد در مورد خزندگان وب همانند googlebot نیز صادق است. اینچنین مواردی سرعت خزیدن بر حسب هر دامنه را بر حسب آنچه که سایت شما میتواند مدیریت کند تنظیم میکنند. اما با زیردامنه ها، آنها هر سایت را به عنوان موارد جداگانه میبینند و بنابراین میتوانند منابع سرور شما را تحت الشعاع قرار دهند.

جیمز فارمر مدیر ارشد اجرایی سایت premium.wpmudev.org در مورد استفاده از ساب دامین میگوید: از انتخاب استفاده از زیر دامنه برای سایت WPMU DEV اظهار پشیمانی و تاسف میکنم. ترجیح این است که شما یک سایت داشته باشید و از استفاده از ساب دامین خودداری کنید.

گروه تعامل با کاربران فعال المنتور

ID: ir_elementor

پرسشی دارید؟ پاسختان را خواهیم داد ...

6 پاسخ

 1. سلام وقت بخیر
  باتشکر از سایت خوبتون
  در سایتهایی که کلمات کلیدی تکراری دارند برای جلوگیری از محتوای تکراری چه راهی را پیشنهاد میکنید؟
  مثلا سایت فروشگاهی اگر در زمینه فروش گوشی فعالیت میکند اگر بخواهد یک بخش آگهی فروش گوشی هم داشته باشد برای بخش آگهی باید از یک دامنه جداگانه استفاده کند یا میتواند از ساب دامین هم استفاده کند به صورتی که دچار مشکل محتوای تکراری نشود؟

  1. سلام
   اصولا گوگل تعریف درستی از محتوای تکراری و یا کنیوال ارائه نداده است. بستگی به سیاست سایت شما دارد. گاهی می‌شود که سایت میتواند در چندین کلمه کلیدی یکسان در صفحات مختلف امکان رتبه بندی در صفحه اول را دارد. به هر حال بر رفع این مشکل و سیاست گذاری مناسب باید از یک سئو کار اشنا به این مسئله مشاوره گرفته شود

 2. سلام و احترام. ممنون از مقاله مفیدتون
  چند سوال داشتم.
  1)به غیر از مشکل محتوای مشابه اشکالات دسترسی همزمان به ساب دامین sub.domain.com از طریق آدرس domain.com/sub چیست و راه های بر طرف کردن این مشکل؟
  2) آیا امکان همسان سازی دو دامنه یا زیردامنه بصورت خودکار(Sync) وچود داره؟ به چه صورت؟ (منظور یک کپی کامل از سایت اصلی و دیتا بیس آن روی ساب دامنه یا ساب فولدر؟
  3) برای راه اندازی وبسایت آزمایشی بهتر است از ساب دامنه استفاده شود یا از ساب فولدر؟
  4) آیا در زیر دامنه و ساب فولدر حتما باید ورد پرس جدا نصب شود یا امکان استفاده از وردپرس دامنه اصلی هست؟
  5) تصمیم دارم برای مخاطب خارج از ایران سایت بزنم، بهتر است از ساب دامین استفاده کنم یا از ساب فولدر یا کلا یک دامنه جدا در نظر بگیرم؟ یا شاید پلاگین WPML یا مشابه آن؟
  6) برای راه اندازی ووکامرس از ساب دامین استفاده کنم یا ساب فولدر یا مستقیم روی دامنه اصلی نصب کنم؟

  1. سلام وقت بخیر
   1- متوجه منظور شما نشدیم
   2- خیر چنین امکانی وجود ندارد، البته می توانید از محتوا و دیتابیس خود بک آپ بگیرید و بک آپ خود را بر روی یک سایت دامین و یا یک ساب فولدر پیاده کنید.
   3- برای راه اندازی وب سایت آزمایشی بهتره از لوکال هاست استفاده کنید در صورتی که امکان استفاده از لوکال هاست را ندارید ساب دامین گزینه مناسب تری می باشد
   4- هم می توانید وردپرس را به صورت جدا گانه نصب کنید و هم اینکه این امکان در وردپرس هست که می توانید دامنه های خود را به صورت همزمان مدیریت و ویرایش کنید. کلید واژه “آموزش نصب وردپرس چند سایتی یا وردپرس شبکه ای” را در وب سایت ما حستجو کنید تا مقاله ای در این زمینه برای شما مشاهده شود.
   5- در صورتی که از افزونه های زیادی دارید استفاده از پلاگین WPML توصیه نمی شود. زیرا این افزونه با بسیاری از افزونه ها سازگاری ندارد
   6- در صورتی که محصولات فیزیکی در وب سایت خود ارائه می دهید حتما از دامنه اصلی خود استفاده کنید، در صورت لزوم می توانید از ساب فولدر نیز استفاده کنید اما مدیریت وب سایت و محصولات کمی سخت و چالش برانگیز تر می شود.

   با تشکر

  2. سپاس فراروان
   درمورد سوال اول… چون داخل هاست من وقتی یه ساب دامین با فرمت sub.domain.com میسازم، فولدر مربوط به سابدامین از طریق آدرس domain.com/sub در دستر هست. این مسئله باعث میشه که به هر محتوا دو لینک ساخته بشه. راه حل چیه؟

  3. امکان به وجود آمدن چنین مواردی خیلی بعید به نظر میرسد. دقیقا توضیح دهید که به چه صورت ساب دامین خود را ایجاد کرده اید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گروه تعامل با کاربران فعال المنتور

ID: ir_elementor

دریافت راهنمای تخصصی برای بهبود کار با المنتور
دریافت راهنمای تخصصی برای بهبود کار با المنتور

ویرایش پروفایل